Już 29 stycznia 2025 r. w Warszawie odbędzie się IV Kongres ESG – Liderzy Zrównoważonego Rozwoju – Europa, którego tematem przewodnim będą zmiany cywilizacyjne zachodzące na świecie oraz rola Unii Europejskiej w tych historycznych przemianach. Całe wydarzenie będzie transmitowane online.
W obliczu nowych zasad raportowania zgodnych z dyrektywą CSRD, które od stycznia 2025 r. obejmą kolejną grupę firm, IV Kongres ESG stanie się kluczowym miejscem debaty na temat wyzwań i przyszłości zrównoważonego rozwoju. Czy Europa jest gotowa na transformację społeczną bez strat gospodarczych? Czy konieczna jest rewizja strategii związanych z Europejskim Zielonym Ładem? Te pytania będą punktem wyjścia dla ekspertów, polityków i przedsiębiorców.
Podczas kongresu odbędą się panele dyskusyjne i wystąpienia gości specjalnych. Eksperci będą dyskutować m.in. o prawach człowieka w Europie i na świecie, współpracy biznesu z trzecim sektorem, kontrowersjach wokół równouprawnienia oraz strategiach osiągania celów zeroemisyjności. Szczególną uwagę poświęcą kwestiom uproszczenia regulacji ESG zapowiedzianemu przez przedstawicieli Komisji Europejskiej.
Wątkiem przewodnim IV Kongresu ESG – Europa będą zmiany cywilizacyjne zachodzące na świecie i roli UE w tych historycznych przemianach. Ponad 30 lat temu został podpisany Traktat o Unii Europejskiej, który wpłynął na zmianę polityki nie tylko w Europie. Wspólnota państw europejskich, opierając się na wartościach ujętych w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i Międzynarodowym Pakcie Praw Gospodarczych, Społecznych i Kulturalnych, wyznaczyła nową erę dla naszego kontynentu, realizując działania na rzecz pokoju i bezpieczeństwa oraz zrównoważonego rozwoju w skali globalnej. Obecnie jesteśmy świadkami tworzenia się nowego europejskiego porządku w dużej mierze za sprawą ESG. Jest to wielka zmiana sposobu myślenia i działania, która może odmienić losy Europy i promieniować na inne kontynenty. Nie bez znaczenia jest także to, że w pierwszej połowie 2025 r. Polska obejmie prezydencję w Radzie Unii Europejskiej, dzięki czemu będzie mogła wyznaczać robocze priorytety Wspólnocie, także w zakresie zrównoważonego rozwoju.
– „Ateny są jak ospały koń, a ja jak giez, który próbuje go ożywić” – powiedział kiedyś Sokrates. Chcemy, aby nasz kongres był miejscem otwartej dyskusji, wolnym od tematów tabu i jak zawsze zamierzamy włożyć „kij w mrowisko”. Nie spotykamy się tutaj, by bezkrytycznie chwalić ESG jako receptę na wszystkie problemy świata, lecz po to, by zastanowić się, czy wprowadzane zmiany rzeczywiście zmierzają w dobrym kierunku i jak możemy skuteczniej ulepszać rzeczywistość. Nasz świat zmienia się na naszych oczach – nowy kierunek polityki Stanów Zjednoczonych, agresywna polityka Federacji Rosyjskiej, której jaskrawym przejawem jest m.in. wojna przeciwko Ukrainie, militarne napięcia na Bliskim Wschodzie, wyścig zbrojeń oraz zawirowania polityczne i napięcia społeczne w niektórych europejskich państwach. To również wpływa na realizację idei ESG. Przyszedł więc czas, by się zatrzymać, przeanalizować dotychczasowe dyrektywy i strategie, oraz zastanowić się nad koniecznymi poprawkami – mówi Urszula Jóźwiak, dyrektorka Instytutu ESG.
WS