18.9 C
Warszawa
wtorek, 18 czerwca 2024

Kwity z Panamy

Międzynarodowe konsorcjum dziennikarzy śledczych ujawniło jak politycy, biznesmeni i celebryci ukrywali przed fiskusem pieniądze w rajach podatkowych. Wyciek dokumentów z panamskiej kancelarii Mossack Fonseca wstrząsnął światem.

Około 11,5 miliona dokumentów z kancelarii Mossack Fonseca z Panamy trafiło do dziennikarzy zrzeszonych w Międzynarodowym Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (The International Consortium of Investigative Journalists – ICIJ). Firma prawnicza miała oferować klientom zakładanie i prowadzenie firm typu off shore w tzw. rajach podatkowych. W momencie wycieku istniało już ponad 200 tys. takich firm-wydmuszek, których jedynym zadaniem jest zarządzanie pieniędzmi ich właścicieli, którzy pozostawali anonimowi. Do czasu. Wyciek (który miał być efektem ataku hakerów) doprowadził do ujawnienia długiej listy z nazwiskami osób znanych z pierwszych stron gazet, które w ten sposób chowały pieniądze przed fiskusem. Według publikacji dziennikarskiego konsorcjum ICIJ 140 polityków i znanych osobistości (oraz ich rodzin) ma powiązania z takimi tajnymi firmami.

Na liście znaleźli się m.in. rodzina prezydenta Chin, prezydent Ukrainy, premier Pakistanu, premier Malezji, prezydent Syrii Baszar el-Asad oraz premier Islandii, który jako pierwszy wpadł w panikę i skupił na sobie uwagę mediów z całego świata.
————————————————

Więcej w najnowszej „Gazecie Finansowej”
E-wydanie: https://wogoole.pl/kwiecien/220-gazeta-finansowa-152016.html

Najnowsze