W 2017 roku sądy uwzględniły roszczenia pacjentów w 111 sprawach o odszkodowanie za szkody wyrządzone przez służbę zdrowia. Równolegle do sądów wpłynęło prawie 600 nowych spraw przeciwko służbie zdrowia.
W pierwszej połowie 2017 roku w Sądach Rejonowych zapadło 18 wyroków uwzględniających w całości lub częściowo pozwy pacjentów o odszkodowania wyrządzone przez służbę zdrowia. W sądach okręgowych I instancji takich wyroków zapadło aż 93.
W tym samym okresie wpłynęło też wiele nowych spraw o odszkodowanie za szkody wyrządzone przez służbę zdrowia. Łącznie było to 582 sprawy. Najczęściej kierowane były przeciwko samodzielnemu (posiadającemu osobowość prawną) publicznemu zakładowi opieki zdrowotnej.
Sąd nad służbą zdrowia
W pierwszej połowie 2017 roku do Sądów Rejonowych wpłynęło 75 spraw o odszkodowania za szkody wyrządzone przez służbę zdrowia. W tym 59 spraw przeciwko samodzielnemu publicznemu zakładowi opieki zdrowotnej. 15 spraw skierowanych było przeciwko niepublicznym (prywatnym i spółdzielczym) zakładom służby zdrowia (bez względu na ich formę organizacyjną). Jeden pozew skierowano przeciwko Skarbowi Państwa.
W tym samym okresie do Sądów Okręgowych wpłynęło 344 sprawy o odszkodowania za szkody wyrządzone przez służbę zdrowia. 273 przeciwko publicznym zakładom opieki zdrowotnej, 51 przeciwko prywatnym i spółdzielczym. 20 spraw skierowano przeciwko Skarbowi Państwa lub jednostce samorządu terytorialnego, w związku ze szkodą zaistniałą w niesamodzielnym publicznym zakładzie służby zdrowia (w tym także przed 1 stycznia 1999 r.).
Dla porównania w całym 2016 roku do Sądów Rejonowych wpłynęło 150 spraw o odszkodowanie, a do Sądów Okręgowych I instancji 604.
Pacjenci wygrywają
Mimo dużej liczby nowych spraw, które wpływają do polskich sądów przeciwko służbie zdrowia, wielu pacjentom udaje się po latach zaznać sprawiedliwości. W I połowie 2017 roku w Sądach Rejonowych 18 spraw o odszkodowanie uwzględniono w całości lub części. 16 spraw dotyczyło placówek publicznych, jedna Skarbu Państwa, jedna placówki niepublicznej.
W tym samym czasie w Sądach Okręgowych takich wyroków było aż 93. Aż 84 sprawy o odszkodowania za szkody wyrządzone przez służbę zdrowia, które wygrali pacjenci dotyczyły publicznych zakładów. 2 dotyczyły Skarbu Państwa, a 7 zakładów prywatnych.
Dla porównania w całym roku 2016 spraw o odszkodowania za szkody wyrządzone przez służbę zdrowia zakończonych wygraną pacjentów było: w Sądach Rejonowych 36 (22 przeciwko publicznym zakładom, 4 przeciwko Skarbowi Państwa, 10 przeciwko zakładom niepublicznym), w Sądach Okręgowych I instancji 190 (168 przeciwko publicznym zakładom, 6 przeciwko Skarbowi Państwa, 16 przeciwko zakładom niepublicznym. Daje to łącznie 226 spraw wygranych przez pozywających służbę zdrowia.
Dane przygotował po naszych pytaniach Wydział Statystycznej Informacji Zarządczej Departament Strategii i Funduszy Europejskich Ministerstwa Sprawiedliwości.
———————————–
Jak pozwać?
Ubiegający się o rekompensatę finansową za błąd w leczeniu mogą wystąpić z pozwem do sądu cywilnego lub złożyć wniosek do wojewódzkiej komisji do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych. Pacjenci zobowiązani są określić wysokość swoich roszczeń i wykazać, że jest ona uzasadniona.
Istnieją jednak maksymalne wysokości odszkodowań i zadośćuczynień z tytułu jednego zdarzenia medycznego. Jak podaje dział prawny „Rzeczpospolitej” w przypadku zakażenia, uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia pacjenta mogą one wynosić nie więcej niż 100 tys. złotych, w razie śmierci pacjenta nie więcej niż 300 tys. złotych.
Dodatkowo pacjent może skorzystać ze środków prawnych prowadzących do powstania odpowiedzialności osobistej lekarza, który wadliwie udzielił mu świadczeń zdrowotnych.