25.9 C
Warszawa
sobota, 25 maja 2024

Czy przedsiębiorcy skorzystają na wzroście gospodarczym?

Dynamiczny wzrost gospodarczy to nie tylko szansa dla polskich firm na rozwój. To również wyzwanie, przed którym stają właściciele mikro-, małych i średnich firm. Bez skutecznego zarządzania sytuacją finansową przedsiębiorstwa, nie jest możliwe osiągnięcie zakładanych celów biznesowych i wykorzystanie dobrej koniunktury gospodarczej. O tym, jak ważne są stabilne źródła finansowania dla firm, rozmawiamy z Tomaszem Sękalskim, prezesem zarządu Idea Money.

 

Dziś kluczowym zagrożeniem dla stabilności biznesu są zatory płatnicze, które mogę nie tylko zaszkodzić bieżącej działalności przedsiębiorstwa, ale w konsekwencji doprowadzić do jego upadłości.

Niestety, taka jest bolesna prawda. Dlatego chcąc rozwijać swój biznes, należy w pierwszej kolejności pamiętać o płynności finansowej. Czyli osiągnięciu sytuacji, w której opóźnione płatności od kontrahentów nie wpływają destrukcyjnie na działalność firmy. Można się przed tym zabezpieczyć, sięgając po faktoring. Przedsiębiorca nie musi czekać na płatności za wystawione faktury. Przekazuje je do faktora, a ten przelewa pieniądze na jego konto.

Czy dostrzega Pan duże zainteresowanie firm finansowaniem faktur w Idea Money?

Działamy na rynku od pięciu lat. Wykorzystaliśmy ten czas na udoskonalanie naszych produktów i rozszerzenie pakietu propozycji dla przedsiębiorców. Niebagatelne znaczenie ma również baczne przyglądanie się zmianom technologicznym, czy analizowanie wskaźników makroekonomicznych. W ten sposób tworzymy rozwiązania odzwierciedlające aktualne potrzeby polskich firm.

Przykładem takiego rozwiązania, które cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem przedsiębiorców, jest Idea Płynności Abonament. W skrócie: klient zyskuje dostęp do faktoringu, ponosząc przy tym stałą, miesięczną opłatę abonamentową. Dzięki temu z góry jest w stanie oszacować stałe koszty współpracy z Idea Money. Mija rok, od kiedy wdrożyliśmy ten produkt. Dziś jest jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań z naszego portfolio.

W jaki sposób przedsiębiorcy mogą skorzystać na innowacjach w sektorze finansowym? Bo wydaje się, że jednak finanse to dość konserwatywny i tradycyjny sektor gospodarki.

Przełamujemy ten stereotyp. Od początku nasi klienci mają dostęp do systemu obsługi faktoringowej IdeaFaktor24. To tam przedsiębiorca wprowadza faktury do finansowania, ma dostęp do raportów czy informacji o wykorzystaniu przyznanego limitu.

Kilka miesięcy temu umożliwiliśmy naszym klientom zawieranie umów faktoringowych, bez konieczności podpisywania papierowych dokumentów. Chcieliśmy w ten sposób doprowadzić do sytuacji, w której produkty faktoringowe będą w pełni zdigitalizowane. To znaczy, żeby dostęp do nich możliwy był online, czy to za pomocą komputera czy smatfona.

Jak oceniacie efekty tego wdrożenia? Czy rzeczywiście polscy przedsiębiorcy wolą korzystać z rozwiązań internetowych i mobilnych, niż odwiedzać placówki instytucji finansowych?

Decydując się na oferowanie faktoringu online, mieliśmy wiele wątpliwości, a przede wszystkim stawiliśmy przed sobą pytanie: czy sprzedaż faktoringu przez Internet jest możliwa. Z perspektywy czasu mogę potwierdzić, że podjęte przez nas ryzyko się opłaciło.

Dlatego poszliśmy za ciosem i zdecydowaliśmy się na stworzenie aplikacji mobilnej IdeaFaktor24. Dzięki temu przekazywanie faktur do finansowania jest możliwe z poziomu smartfona. Skróciliśmy do minimum czas oczekiwania na pieniądze za wykonane zlecenie, czy dostarczony towar.

Przyglądając się Waszym klientom, jesteście w stanie ocenić, czy i w jaki sposób faktoring wpływa na rozwój ich firm?

Dobre dane makroekonomiczne zachęcają przedsiębiorców do większej aktywności i szukania szans rozwojowych, właśnie w okresie wzrostu gospodarczego. Dziś bez faktoringu trudno mówić o dynamicznym rozwoju. Kilka tysięcy przedsiębiorców, którzy codzienne korzystają z naszych rozwiązań, to dowód na to, że oferujemy produkty wspierające polski biznes.  

Artykuł promocyjny: www.ideamoney.pl.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najnowsze