16.6 C
Warszawa
środa, 22 maja 2024

Koniecznie przeczytaj

Warszawiacy nie chcą zamknięcia lotniska Chopina

Jak donosi portal Money.pl, rząd PiS może mieć problem.

 Warszawiacy negatywnie oceniają pomysł budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego w Baranowie. Jak wynika z sondażu wykonanego przez ogólnopolski panel badawczy Ariadna, budowa CPK nie podoba się 64 proc. mieszkańców stolicy, pomysł popiera zaledwie 25 proc. badanych. Nie dziwi więc zamieszanie wśród polityków obozu rządzącego.

Centralny Port Komunikacyjny (wcześniej Centralny Port Lotniczy-CPL) to największy projekt Prawa i Sprawiedliwości. Zgodnie z zapowiedziami nowy port ma kosztować ok 30 mld złotych, a jego budowa ma potrwać do 2027 roku. Wtedy też miałby, wg wcześniej zapowiedzi zostać zamknięty port lotniczy im. Chopina w Warszawie.

warszawiacy nie chcą zamkniecia lotniska

Budowa CPK oraz zamknięcie Chopina bardzo nie podobają się mieszkańcom stolicy i Mazowsza. Jak wynika z badań opublikowanych na money.pl, krytyków CPK jest tym więcej, im bardziej zbliżamy się do Warszawy. Badania panelu Ariadna pokazują, że 43 proc. Polaków źle ocenia tę największą inwestycję obecnego rządu, popiera ją natomiast 36 proc. badanych. W województwie mazowieckim źle o pomyśle wypowiada się 57 proc. dorosłych Polaków, popiera natomiast już tylko 29 proc. W samej Warszawie CPK nie chce już 64 proc. Polaków, a poparcie dla pomysłu spada do 25 proc.

Jednocześnie pomysł zamknięcia lotniska Chopina źle ocenia 71 proc. Warszawiaków. Na pytanie: „Jak oceniasz pomysł rozbudowy lotniska w Radomiu na potrzeby tanich i charterowych przewozów lotniczych, co może doprowadzić do likwidacji lotniska w Modlinie?” 58 proc. Polaków odpowiedziało negatywnie, za tym pomysłem jest 25 proc. Polaków. W Warszawie ponownie można zaobserwować wzrost negatywnych opinii dla tego pomysłu – przeciwko przeniesieniu charterów i tanich linii z Chopina do Radomia jest aż 76 proc. respondentów ze stolicy, pomysł popiera zaledwie 17 proc.

Badanie przeprowadzono na ogólnopolskim panelu Ariadna w dniach od 24 do 29 maja 2018 roku. W badaniu zostało wykorzystane trzy próby: 1. Ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż, 2. Mieszkańców Warszawy od 18 lat wzwyż i 3. Mieszkańców województwa mazowieckiego od 18 lat wzwyż. Wszystkie próby uwzględniały reprezentację płci i wieku. W każdym z badań wzięła udział reprezentatywna grupa ponad 1 tys. osób.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najnowsze