18.9 C
Warszawa
wtorek, 18 czerwca 2024

Koniecznie przeczytaj

Pokrynickie refleksje

Forum Ekonomiczne w Krynicy to miejsce mniej i bardziej formalnych dyskusji o biznesie, państwie i społeczeństwie, lecz również samo w sobie – wartościowa polska marka.

 Zygmunt Berdychowski wraz z gronem współpracowników zbudował inicjatywę, która zyskała wymiar ponadregionalny. Śmiało można powiedzieć, że Krynica-Zdrój jest miejscem jednego z najważniejszych kongresów ekonomicznych Europy Środkowo- -Wschodniej. Na Forum można się przekonać, jak wiele kwestii biznesowych i geopolitycznych łączy Polskę z sąsiadami. Symbolicznym gestem było przyznanie w tym roku tytułu Człowieka Roku Forum Ekonomicznego premierowi Litwy – kraju, z którym, mimo wszystko, łączy nas o wiele więcej, niż dzieli, a ostatnie lata przynoszą wiele wspólnych, partnerskich inicjatyw.

Forum Ekonomiczne od samego początku jest też miejscem promocji najlepszych polskich marek. Z nieskrywaną satysfakcją dodam, że przechadzając się po firmowych stoiskach mam wrażenie, jakbym patrzył na listę laureatów konkursu „Teraz Polska”. Wiele z tych dużych, rozpoznawalnych i w kraju, i za granicą polskich przedsiębiorstw oraz instytucji zdobyło Polskie Godło Promocyjne. W tym wymiarze i naszą fundację, i krynickie forum łączy jedno: wspieramy dobre, polskie marki. Mam wrażenie, że organizatorzy Forum Ekonomicznego znakomicie rozumieją to, co nasza Fundacja stara się krzewić od niemal trzydziestu lat: że siłę Marki Polska – marki globalnej – buduje się dzięki sile, jakości i rozpoznawalności poszczególnych narodowych marek. I tych wielkich, jak Orlen czy Fakro (nasi laureaci!), jak i tych mniejszych. Także marek związanych z takimi dziedzinami, jak medycyna, nauka, sport.

Na tegorocznym Forum oblegane było stoisko Światowego Centrum Słuchu, stworzonego i kierowanego przez profesora Henryka Skarżyńskiego, wyróżnionego w Konkursie „Teraz Polska” tytułem Wybitny Polak. Profesor – mówię to bez przesady – jest jedną z naszych najcenniejszych narodowych marek, specjalistą ze ścisłej światowej czołówki. Chyba najwyższa pora pomyśleć o tej najważniejszej światowej nagrodzie.

Na koniec jeszcze jedna refleksja – kilka lat temu byłaby banalna i oczywista, a dzisiaj, niestety, wcale taka nie jest. Podczas krynickiego forum potrafią rzeczowo, bez demonstrowania partyjnego zacietrzewienia, dyskutować politycy zwalczających się opcji. Co ważne, polityczne spory nie zdominowały w tym roku forum, chociaż zdarzały się lata, kiedy wyróżnienie danego polityka tytułem Człowieka Roku powodowało wielkie oburzenie wśród jego adwersarzy. Tak mało jest ostatnio miejsc, gdzie rzeczowa rozmowa jest możliwa. Jak widać, prestiż forum tonuje nawet polityczne emocje…

Źródło: natemat.pl

Najnowsze