12.8 C
Warszawa
piątek, 14 czerwca 2024

Rekordowe niewypłacalności

Wzrosła liczba niewypłacalności przedsiębiorstw

Analitycy grupy ubezpieczeniowo-finansowej Euler Hermes przedstawili dane, z których wynika, że mamy za sobą rok, w którym znacząco wzrosła liczba niewypłacalności przedsiębiorstw. Posiłkując się oficjalnymi informacjami z Monitora Sądowego i Gospodarczego, podali, że liczba niewypłacalnych przedsiębiorstw wzrosła o 10 proc. w stosunku do 2017 r. i wyniosła 988. W 2019 r. zdaniem Euler Hermesa także można spodziewać się wzrostu do 1040 przypadków.

– Wzrostowi obrotów towarzyszą coraz częstsze opóźnienia płatnicze i niewypłacalności. Rok 2018 był trzecim z kolei ze wzrostem niewypłacalności. Wszystko wskazuje na to, że w 2019 roku polska gospodarka pobije kolejny niechlubny rekord – czytamy w komunikacie opublikowanym przez firmę. Zdaniem Tomasza Starusa, członka zarządu Euler Hermes, winą za ten stan rzeczy można obciążyć wiele polskich przedsiębiorstw.

– W oparciu o kurs obrany wiele lat temu walczą o udziały w rynku nieprzerwanie rosnącym. Tymczasem realia są już niejednokrotnie inne: rynek, nawet jeśli rośnie, to zazwyczaj już nie w tempie dwucyfrowym, a atuty w postaci niskich kosztów pracy czy cen usług towarzyszących również są nieaktualne. Wiele firm przespało moment zmiany, nie dokonały wewnętrznej transformacji, optymalizacji modelu biznesowego do nowych warunków w bardziej sprzyjających okolicznościach. Tymczasem ich skala działalności (i wraz z tym – zobowiązań), wykraczająca zazwyczaj od dawna poza przysłowiowy „garaż” lub warsztat sprawia, że obecnie nagłe zmiany są trudne – jeśli nie niemożliwe – powiedział Starus.

Najnowsze