5 C
Warszawa
poniedziałek, 4 marca 2024

Koniecznie przeczytaj

Projekt: Wolność

Niewolnictwo nie jest problemem przeszłości.

40 mln ludzi na świecie pracuje jako niewolnicy – podają agencje związane z ONZ. To trzy razy więcej niż liczba osób sprzedanych w niewolę pomiędzy XV a XIX wiekiem!

Szczególnie dramatyczna jest sytuacja dzieci, które stanowią ponad 2/3 współczesnych niewolników. Społeczeństwa zachodu pozostają nieświadome skali tego problemu. CNN w 2011 r. uruchomił inicjatywę Freedom Project, która ma na celu uświadomienie opinii publicznej skali i okropności zjawiska niewolnictwa. W ramach projektu amerykańska stacja wraz z reporterką Dominiką Kulczyk przygotowała reportaż „Troubled Waters” (Wzburzone Wody), który opowiada o losie dzieci zmuszanych do pracy na jeziorze Wolta w Ghanie. 20 tys. dzieci każdego dnia wypływa na połowy ryb dla swoich panów. Wiele z nich tonie, próbując uwolnić sieci z podwodnych gałęzi. Dzieci często nie znają swojego wieku, a do niewoli sprzedali je rodzice z powodu ubóstwa.

– Pomagając potrzebującym w różnych zakątkach świata, doświadczyłam wiele, ale nic nie poruszyło mną tak, jak los tysięcy dzieci nad jeziorem Wolta w Ghanie. To miejsce, w którym nawet czterolatki sprzedawane są handlarzom przez własnych rodziców, a potem zmuszane do niewolniczej pracy przy połowach. Pracują po kilkanaście godzin dziennie, siedem dni w tygodniu. Jadają resztki, śpią na ziemi. Za każdy przejaw nieposłuszeństwa grozi im surowa kara. Niektóre z nich toną podczas rozplątywania rybackich sieci – relacjonuje Dominika Kulczyk. W reportażu ekipa prowadzi rozmowy z właścicielem niewolników oraz matką, która oddała własne potomstwo w niewolę. Ekipa uczestniczy też w akcji ratunkowej lokalnej organizacji PACODEP, która uwalnia dzieci bezpośrednio na tafli jeziora. W ciągu tygodnia realizacji zdjęć udało się uratować kilkanaścioro dzieci. Wszystkie trafi ły do prowadzonego przez PACODEP ośrodka, gdzie schronienie i edukację zapewniła im Kulczyk Foundation.

– Nie da się w pełni oddać tego, co znaczy widzieć zrujnowaną, nieszczelną łódź wypełnioną małymi dziećmi, pracującymi niestrudzenie dla człowieka, którego nazywają „panem”, a który przez 24 godziny nie dawał im jeść. I nigdy nie zapomnę tej chwili, gdy zaledwie kilka dni później, w Village of Life, schronisku dla ofi ar handlu ludźmi prowadzonym przez PACODEP, zaczęło się ich nowe życie. Wszystkie uratowane dzieci są tu bezpieczne, podjęły naukę. Radość napełnia moje serce, gdy widzę, że dzięki prostemu aktowi uwagi i troski zmienić można życie tak wielu dzieci – dodaje Kulczyk. CNN w ramach realizowanej inicjatywy Freedom Project ma przygotować kolejne dokumenty pokazujące skalę i bestialstwo współczesnego niewolnictwa. 14 marca stacja organizuje #MyFreedomDay, akcję w mediach społecznościowych, której hashtag ma promować świadomość problemu, jakim jest współczesne niewolnictwo. W tym roku uczestnicy akcji mają odpowiadać na pytanie „Co sprawia, że czujesz się wolny?” i publikować swoje odpowiedzi w mediach społecznościowych.

Najnowsze