16.8 C
Warszawa
niedziela, 23 czerwca 2024

Koniecznie przeczytaj

Upamiętnić Marszałka

Projekt pomnika Józefa Piłsudskiego

Instytucje wspierające polską kulturę: Fundacja Trzy Trąby i Fundacja im. Feliksa hr. Sobańskiego przekazały Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku rzeźbę przedstawiającą Marszałka. Jest to projekt pomnika w stylu art deco z 1937 r., który nigdy ostatecznie nie powstał. Fundacje sfinansowały zakup rzeźby autorstwa Mariana Konarskiego w ramach 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Brązowy odlew wykonany został z jedynego istniejącego, oryginalnego modelu gipsowego. Artysta wykonał model na ogłoszony w 1936 r. konkurs na pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego w Krakowie. Pomnik miał stanąć w okolicach ul. Oleandrów. Ostatecznie jednak konkursu nie rozstrzygnięto i żadna ze zgłoszonych prac nie została wówczas realizowana.

Marian Konarski
Projekt Mariana Konarskiego, za sprawą jego spadkobierców, doczekał się jednak realizacji w postaci odlewów z brązu. – Spadkobiercy Mariana Konarskiego znaleźli projekt i zdecydowali się wykonać odlewy ośmiu egzemplarzy. Z uwagi na kunszt wykonania rzeźby i samą osobę Marszałka Piłsudskiego stwierdziłem, że świetnym pomysłem byłoby nabycie jej i przekazanie do powstającego muzeum w Sulejówku. Szczególnie biorąc pod uwagę, że celebrujemy stulecie niepodległości. Połączyliśmy siły z fundacją Trzy Trąby Macieja Radziwiłła i postanowiliśmy pozyskać pomnik – mówi Michał Sobański, założyciel Fundacji im. Feliksa hr. Sobańskiego. Marian Konarski (1909-1998) był malarzem, rzeźbiarzem i teoretykiem sztuki, należał do Związku Polskich Artystów Plastyków. Kształcił się pod kierunkiem Stanisława Szukalskiego, a przez większość życia związany był z Krakowem i Małopolską. Prowadził pracownię malarsko-lakierniczą, jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie i Wrocławiu, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Polskiego w Chicago, Muzeum Ziemi Krzeszowickiej oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

Projekt pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego

Działając na rzecz kultury polskiej
Fundacja Trzy Trąby i Fundacja im. Feliksa hr. Sobańskiego znane są z działań na rzecz kultury polskiej i propagowania dziedzictwa zasłużonych dla Polski rodów arystokratycznych i ziemiańskich. Pierwsza z nich, Fundacja Feliksa hr. Sobańskiego, wspiera Gabinet Monet i Medali w Muzeum Narodowym w Warszawie oraz budowę kaplicy w Guzowie. W 2018 r. sfinansowała część prac remontowych przy kaplicy grobowej Sobańskich w Czeczelniku na Ukrainie oraz ogólnopolską konferencję naukową: „Darczyńcy polskich muzeów. Historia i współczesność”. Z kolei fundacja Trzy Trąby reaktywowała ponad 100-letnią manufakturę majoliki w Nieborowie oraz wspiera darowiznami mi.in. Muzeum Narodowe w Warszawie i Muzeum Narodowe w Krakowie. We współpracy z Muzeum w Nieborowie zorganizowała w 2018 r. wystawę ponad 140 cennych obiektów należących do rodziny Radziwiłłów oraz wystawiła operę „Faust” Antoniego Radziwiłła. Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku gromadzi eksponaty i świadectwa pamięci o Marszałku. Powstający nowoczesny kompleks muzealno-edukacyjny będzie się składał z budynku muzealno- konferencyjnego oraz części historycznej, w tym dworku „Milusin” zakupionego w darze dla Marszałka ze składek polskich żołnierzy.

Najnowsze