20 C
Warszawa
niedziela, 14 lipca 2024

Koniecznie przeczytaj

System, o którym warto rozmawiać

Międzynarodowy Kongres Patient Empowerment

Już po raz trzeci w Warszawie zostanie zorganizowany Międzynarodowy Kongres Patient Empowerment. Wydarzenie jest jedną z niewielu okazji, aby pacjenci, lekarze i urzędnicy wymienili się opiniami na temat możliwości polepszenia sytuacji w lecznictwie. Patronat honorowy nad kongresem objęła małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda i minister zdrowia.

Najważniejszym przesłaniem III edycji kongresu jest opinia środowiska osób korzystających z systemu opieki zdrowotnej. Głównymi hasłami są: Ekspertyza, Empatia i Ewolucja. Kongres Patient Empowerment organizowany jest przez przez Fundację Instytut Komunikacji Zdrowotnej. – To dla nich tworzy się i modyfikuje wszystkie rozwiązania w szpitalach czy przychodniach, dlatego trzeba stale prowadzić z ich środowiskiem dialog, a wyciągnięte na jego podstawie wnioski traktować, jako najważniejsze wskazówki przy planowanych działaniach systemowych – mówi Kalina Gierblińska z Fundacji Instytutu Komunikacji Zdrowotnej.

– Rozmowa z pacjentami pozwala także na coraz lepsze zrozumienie ich potrzeb, najistotniejszych przy udoskonalaniu całego lecznictwa w Polsce Celem kongresu jest wypracowanie definicji „patient empowerment”. Ma być ona spójna z potrzebami wszystkich środowisk zaangażowanych w wielowątkowy obszar ochrony zdrowia w Polsce. Zamierzeniem organizatorów jest, by kongres stał się impulsem do nawiązania dialogu, a także współpracy przez organizacje pacjenckie, specjalistów od medycyny klinicznej, naukowców i reprezentantów instytucji i urzędów odpowiedzialnych za jakość ochrony zdrowia w Polsce. W imprezie wezmą też udział goście z zagranicy, którzy podzielą się swoim doświadczeniem i spostrzeżeniami dotyczącymi np. relacji pacjent – system ochrony zdrowia w innych krajach. Dyskusje będą odbywały się w Centrum Konferencyjnym Kopernik przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20. Dla zainteresowanych organizator przygotowuje także tzw. „korytarz ekspercki”, w którym uczestnicy konferencji będą mogli porozmawiać ze specjalistami wielu dziedzin zdrowotnych, m.in. z dietetykiem, trenerem zdrowia, psychoonkologiem, czy wykonać badanie spirometryczne.

system o którym warto rozmawiać

Wśród stoisk eksperckich znajdą się punkty informacyjne Rzecznika Praw Pacjenta i wielu fundacji, które na co dzień wspierają pacjentów i ich rodziny. Pojawi się także stoisko Wydawnictwa Agora i to właśnie tam będzie można kupić książkę „Parkinson – poradnik dla pacjentów i ich bliskich”. Autorką publikacji jest Iwona Schymalla. Przed budynkiem Centrum Konferencyjnego Kopernik, pierwszego dnia kongresu, będzie można skorzystać z mammobusa należącego do grupy Lux Med Diagnostyka i wykonać badanie profilaktyczne piersi. III Międzynarodowy Kongres Patient Empowerment uzyskał również patronat Rzecznika Praw Pacjenta, Głównego Inspektora Sanitarnego, Polskiej Unii Onkologii, Federacji Pacjentów Polskich, Polskiej Unii Organizacji Pacjenckich, Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, Inkubatora Uniwersytetu Warszawskiego, International Alliance of Patients’ Organizations, Polskiego Towarzystwa Komunikacji Medycznej oraz Fundacji OnkoCafe – Razem Lepiej i Polskiego Instytutu Otwartego Dialogu.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najnowsze