24.9 C
Warszawa
wtorek, 23 lipca 2024

Koniecznie przeczytaj

Media i gospodarka

Czy jedziemy tym samym torem?

Tematy ekonomiczne, choć nierzadko dotyczące skomplikowanych zagadnień, powinny być opisywane przez media w sposób zrozumiały dla zwykłego czytelnika. Potrzebni są do tego dziennikarze znający się na swoim fachu. Dlatego ważne jest, by odbiorcy cenili tytuły, w których podawane są informacje sensowne, rzetelne i weryfikowalne. O to jednak ciężko w dobie masowego przenoszenia treści do internetu. Tak można podsumować panel pt. „Media i gospodarka – czy jedziemy tym samym torem?”, zorganizowany przez Instytut Staszica podczas XXVI Welconomy Forum w Toruniu.

media i gospodarka full

– U nas nie zajmujemy się oceną i komentarzem. Przekazujemy suche fakty dla naszych czytelników. Trafiamy do naszych odbiorców właśnie tym, że jest to przekazywanie suchych faktów, czystej i rzetelnej wiedzy bez naszych własnych ocen. Być może odnieśliśmy sukces właśnie dzięki temu, że nie pozwalamy sobie na nasze własne zdanie. Publikujemy tylko to, co usłyszymy. Nie ma tutaj miejsca na dziennikarstwo śledcze, szukanie afer, bo to byłoby naruszenie funkcji agencji informacyjnej – przedstawił specyfikę pracy agencji informacyjnej zastępca redaktora naczelnego agencji ISBnews Lesław Kretowicz. Hubert Biskupski, zastępca redaktora naczelnego „Super Expressu” opisywał z kolei, jak wygląda dziennikarstwo ekonomiczne w tabloidzie: – Pomysł na stworzenie w „Super Expressie” dodatku „Super Biznes” powstał 8 lat temu. Wówczas wiele osób pukało się w czoło. Zastanawiano się, czy można łączyć poważne treści ekonomiczne z popularnymi. Okazało się jednak, że można. Pomagamy naszym czytelnikom zrozumieć pewne zawiłości gospodarcze. Liczba odsłon pokazuje, że jest na to zapotrzebowanie. Czytają się strony, które dotyczą problemów człowieka. Liczy się umiejętność sprzedaży informacji w sposób ciekawostkowy. Prosty język, łatwiejszy do zrozumienia, nie oznacza, że takie informacje nie są wiarygodne – podkreślał. Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” pokazał rolę mediów w opisie polskich marek i błędy przy tym popełniane.

– Brak zainteresowania mediów to jeden z podstawowych problemów z jakimi się spotykamy w naszej działalności. Małe i średnie firmy są bowiem zdane na zaciekawienie mediów. Rzadko pisze się np. o sukcesach małej piekarni, ewentualnie w kontekście problemów takich firm. Niestety media nie są zainteresowane promocją polskiej marki. A tylko promocja pozwala na propagowanie sukcesów polskich firm – tłumaczył Krzysztof Przybył. Głos w dyskusji zabrali także lokalni dziennikarze. Radosław Rzeszotek, prezes Fundacji Medium opisał realia funkcjonowania mediów lokalnych: – Dziennikarze ekonomiczni mają niewiele tematów. Dziennikarz funkcjonujący tylko w tej tematyce jest niestety mało ekonomiczny dla redakcji. Od pewnego czasu obserwujemy bardzo niebezpieczne zjawisko – jesteśmy siłą rzeczy zmuszani do nawiązywania bliższych kontaktów z władzami samorządowymi. Szukanie dróg niezależności dla lokalnych wydawców – to jest bardzo ważne zagadnienie. Jeszcze jakiś czas temu prasa lokalna w naszym rejonie była najsilniejsza w Polsce, teraz sytuacja jest znacznie gorsza. Zdaniem Rzeszotka przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, że informacja przestała mieć swoją cenę, pojawił się internet. Tymczasem żeby informacja była sensowna, rzetelna, weryfikowalna, to odbiorca musi mieć po drugiej stronie dobrego dziennikarza, który rozumie tematy o których pisze i jest w godny sposób opłacany. Niestety najlepsi dziennikarze wyjeżdżają, najczęściej do Warszawy.

– Warszawskocentryczność mediów wynika z opisu zjawisk ekonomicznych w innym wymiarze. My, dziennikarze lokalni też musimy dokonywać pewnej tabloidyzacji języka, mocno kondensujemy i upraszczamy, piszemy o zjawiskach ekonomicznych ważnych lokalnie, istotnych z punktu widzenia regionu – podsumował Tomasz Kaczyński, redaktor portalu Ototorun.pl.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najnowsze