18.4 C
Warszawa
piątek, 19 lipca 2024

Koniecznie przeczytaj

Przedsiębiorcy z ziemi włoskiej w Polsce

Polsko-Włoskie Forum Przemysłów Obronnych

Kluczowi gracze i interesariusze sektora lotniczo-kosmiczno-obronnego spotkali się na I Polsko-Włoskim Forum Przemysłów Obronnych w Warszawie. Spotkanie służyło zacieśnieniu współpracy przedsiębiorców z obu państw, m.in. z wykorzystaniem instrumentów Unii Europejskiej.

Celem forum było wspieranie rozwoju konkurencyjnej i innowacyjnej bazy przemysłowej polskiego i włoskiego sektora lotniczo-kosmiczno-obronnego. Rozmowy dotyczyły też rozwoju współpracy w tym obszarze oraz zwiększenie efektywności wydatków Polski i Włoch w związku z realizowanymi przez te państwa programami nabywania nowych i modernizacji istniejących zdolności obronnych. Głównym założeniem wydarzenia była także promocja współpracy przemysłowej, umożliwiającej firmom wspólny udział w europejskich inicjatywach realizowanych w ramach Europejskiego Funduszu Obronnego oraz Europejskiego Programu Rozwoju Przemysłu Obronnego. Organizatorami forum były polskie i włoskie ministerstwa obrony narodowej, które we współpracy z Włoską Federacją na rzecz Sektora Lotniczo-Kosmiczno-Obronnego (AIAD) zaprosiły do udziału w wydarzeniu kluczowe firmy tej branży z Polski i Włoch. Gości z południa Europy reprezentowała Grupa Leonardo oraz dwie spółki joint venture koncernu: Telespazio i MBDA.

Wydarzenie zorganizowane w Centrum Konferencyjnym Ministerstwa Obrony Narodowej w Warszawie podzielono na dwie części: panel rządowy, podczas którego przedstawiciele resortów obrony z Polski i Włoch zaprezentowali plany i procedury związane z systemem pozyskiwania zdolności obronnych w obu państwach. Druga część, czyli panel przemysłowy, zaplanowano z myślą o prezentacji możliwości i ofert polskich i włoskich firm działających w sektorze lotniczo-kosmiczno-obronnym. Polska jest obok Włoch, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, jednym z czterech macierzystych rynków Leonardo. Działalność spółki nad Wisłą opiera się głównie na polskim producencie śmigłowców, czyli PZL-Świdnik, który jest kluczowym partnerem polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej, dostarczając od dekad Siłom Zbrojnym RP śmigłowce rodziny Sokół i SW-4. W kwietniu 2019 r. spółka podpisała umowę dostawy czterech śmigłowców AW101 – wielozadaniowych maszyn o największych zdolnościach morskich obecnie na rynku.

Najnowsze