26.5 C
Warszawa
czwartek, 30 maja 2024

Koniecznie przeczytaj

Kajetany i Warszawa gospodarzami światowego zjazdu otologów

2. Światowy Kongres Otologii

Blisko tysiąc naukowców, lekarzy otolaryngologów, audiologów, foniatrów, a także inżynierów klinicznych z całego świata bierze udział w 32. Spotkaniu Towarzystwa Politzera i 2. edycji Światowego Kongresu Otologii , które odbywają się w Warszawie i Kajetanach.

W tym tygodniu Polska stała się światową stolicą otologii – dziedziny medycyny, która zajmuje się fizjologią, rozpoznawaniem, diagnozowaniem i leczeniem chorób uszu. Na zaproszenie prof. Henryka Skarżyńskiego, dyrektora Światowego Centrum Słuchu Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, organizatora obu Kongresów, specjaliści oraz eksperci z całego świata – podczas 50 debat i paneli – przedstawiają najnowsze osiągnięciach i wyniki badań w dziedzinie otologii, neurotologii oraz otochirurgii. Nowością w programie jest duża ilość szkoleń praktycznych, a także kilkadziesiąt operacji pokazowych i warsztatów. Tylko w Polsce na zaburzenia słuchu cierpi 1 do 2 na 1000 urodzonych niemowląt, ok. 20 proc. dzieci i młodzieży szkolnej, a także 75 proc. seniorów. Codzienne funkcjonowanie, mowa, opanowanie języka ojczystego i obcego, komunikacja, nauka, studia, praca zależą w dużej mierze od sprawności narządu słuchu i zdolności mózgu do właściwego odbioru dźwięków.

– Naszym celem jest stworzenie otwartego forum do dyskusji, wymiany doświadczeń i wiedzy między profesjonalistami ze wszystkich zakątków świata – mówi prof. Skarżyński. – Jest dla nas wielkim zaszczytem, że w dowód uznania naszych osiągnięć międzynarodowe środowisko naukowców powierzyło nam organizację światowego kongresu otologicznego. Podczas tego wydarzenia pokazujemy nie tylko nasze osiągnięcia w leczeniu częściowej głuchoty za pomocą implantów ślimakowych, ale też polską szkołę otologii.

Najnowsze