24.8 C
Warszawa
niedziela, 14 lipca 2024

Koniecznie przeczytaj

Kolejna edycja niezwykłego koncertu za nami

„Ślimakowe Rytmy”

Festiwal Muzyczny „Ślimakowe Rytmy”, organizowany przez Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu, odbył się już po raz piąty. Tę edycję, podobnie jak poprzednie, zaszczycili wyjątkowi goście. Najpierw startujący w konkursie wzięli udział w części eliminacyjnej, czyli przesłuchaniach. Wśród uczestników tej części znaleźli się goście zagraniczni m.in. z Australii, Argentyny, Stanów Zjednoczonych i Kazachstanu. Jury wyłoniło spośród nich 10 finalistów, którzy zaprezentowali swój program na koncercie galowym w warszawskim Teatrze Palladium.

9 lipca wszyscy uczestnicy mogli wspólnie muzykować z najwybitniejszymi artystami obecnych czasów; m.in. z prof. Januszem Olejniczakiem, Vadimem Brodskim, dr Katarzyną Bąkowską, Krzysztofem Malickim, Krzysztofem Kottem, Dorotą Żołnacz, Marią Wilgos, Ewą Bogucką czy Gniewomirem Tomczykiem. Na ten sam dzień organizator „Ślimakowych Rytmów” przewidział też inną atrakcję, podczas której była możliwość zdobycia wielu cennych informacji. Chodzi o konferencję naukową będącą nieodłączną częścią festiwalu pod nazwą „Muzyka w Rozwoju Słuchowym Człowieka”. Można było na niej wysłuchać ciekawych wykładów dotyczących muzyki, muzykoterapii, choreoterapii, emisji głosu w mowie i śpiewie, nowości w leczeniu szumów usznych oraz nowości w implantach w odbiorze muzyki. Wykłady wygłosili znani muzycy, muzykoterapeuci, lekarze z Polski i ze świata m.in. dr Simon Procter, prof. Ryszard Zimak, dr Bogumiła Dziel-Wawrowska, mgr MT-BC Dominika Dopierała, Irena Kochanowicz, dr Danuta Raj-Koziak, dr Elżbieta Włodarczyk.

W tym dniu odbyły się również interaktywne warsztaty muzykoterapeutyczne, warsztaty choreoterapii i tańca integracyjnego oraz warsztaty z emisji głosu. Konferencję zakończył muzykoterapeutyczny koncert pod nazwą „Muzyka jest dobra na wszystko”, podczas którego było można wysłuchać utworów muzycznych przygotowanych w terapeutycznym wydaniu. Koncert poprowadzili Dominika Dopierała, Agnieszka Sepioło, Maciej Miecznikowski. Oprawę instrumentalną zapewnił kwartet smyczkowy Bonjour. W tym roku finałowy koncert wieńczący imprezę odbył się pod nazwą „Duety Pacjentów Muzyków z Mistrzami”. Oprócz występów solowych laureatów tegorocznej edycji, zakwalifikowanych przez jury, wystąpili laureaci poprzednich edycji Festiwalu w duetach z muzykami scen polskich i światowych.

– To najlepszy dowód na to, że posiadanie implantu słuchowego nie jest przeszkodą w zawodowym zajmowaniu się tą piękną dziedziną sztuki, jaką jest muzyka – przekonywali organizatorzy. W koncercie galowym wystąpili m.in. Janusz Olejniczak, Vadim Brodski, Grzegorz Wilk, Gniewomir Tomczyk, Krzysztof Malicki. Zagrała Kameralna Orkiestra Divertimento pod batutą prof. Krzesimira Dębskiego i Zespół Wokalny ProForma pod dyrekcją prof. Marcina Wawruka. Koncert poprowadzili Agata Konarska i Maciej Miecznikowski

Najnowsze