15.7 C
Warszawa
poniedziałek, 24 czerwca 2024

Koniecznie przeczytaj

Nowe możliwości Centrum Zarządzania Siecią

Emitel otworzył w Krakowie zmodernizowane Centrum Zarządzania Siecią

Centrum wyposażone jest m.in. w nowoczesną ścianę graficzną oraz zaawansowane narzędzia diagnostyczne i dyspozytorskie, które wspomagają ekspertów w lepszej kontroli nadzorowanych systemów oraz sprawnym zarządzaniu sygnałami alarmowymi. Zmodernizowany został także znajdujący się w tej lokalizacji obiekt nadawczy, z którego emitowane są programy telewizyjne oraz radiowe dla mieszkańców Krakowa. Ponad 60-metrowa wieża nadawcza zyskała dodatkowo nowoczesne podświetlenie LED umożliwiające wielokolorowe iluminacje.

 

Krakowskie centrum jest sercem nadzoru nad infrastrukturą Emitel w całym kraju. Monitoruje ciągłość i niezawodność emisji sygnałów stacji telewizyjnych, rozgłośni radiowych oraz pracę systemów łączności wykorzystywanych m.in. na potrzeby bezpieczeństwa kraju oraz transmisji do ponad czterystu wysokościowych obiektów Emitel zlokalizowanych w całej Polsce. Pracę służb dyspozytorskich wspierają najnowocześniejsze narzędzia informatyczne, dzięki którym dyspozytorzy w każdym momencie mogą sprawdzić warunki pracy wszystkich elementów sieci Emitel.

– Dzięki infrastrukturze Emitel nadawcy telewizyjni i radiowi mogą dotrzeć ze swoimi programami do widzów i słuchaczy w całej Polsce. Za niezawodność usług i ciągłość emisji naziemnej telewizji cyfrowej i radia w pierwszej kolejności odpowiadają eksperci Centrum Zarządzania Siecią, którzy muszą być wyposażeni w nowoczesne narzędzia nadzoru. Służby Emitel nadzorują również – tak istotną w dzisiejszych czasach – komunikację bezprzewodową, która wykorzystywana jest na potrzeby bezpieczeństwa naszych obywateli – powiedział podczas otwarcia centrum Andrzej Kozłowski, prezes Zarządu Emitel. Centrum Zarządzania Siecią Emitel pracuje 24 godz. na dobę przez 365 dni w roku. Specjaliści reagują na wszelkie sygnały o nieprawidłowościach i potencjalnych awariach. Centrum rozdziela zadania dla służb utrzymania zlokalizowanych w całej Polsce. Niezwłocznie po otrzymaniu zadań, bez względu na warunki atmosferyczne i porę dnia, wykonują odpowiednie prace w terenie. W krakowskim Centrum Zarządzania Siecią wykonywane są również analizy, które mają na celu eliminowanie powtarzalności awarii bądź ograniczać je do minimum w przyszłości. Od pewnego czasu spółka wykorzystuje w tym celu zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji. Z obiektu zlokalizowanego w Krakowie Emitel transmituje m.in. programy Telewizji Polskiej oraz stacji radiowych dla mieszkańców Krakowa. Przy okazji prowadzonej modernizacji dobrze widoczna z wielu popularnych turystycznie miejsc w Krakowie wieża została wyposażona w nowoczesne podświetlenie LED. Wielokolorowa iluminacja będzie uruchamiana po zmroku i stanie się atrakcyjnym punktem świetlnym na mapie turystycznej Krakowa. Emitel wykorzysta również krakowski obiekt do dalszego rozwoju usług Smart Cities i rozwiązań Internetu Rzeczy (IoT).

– Wysoka jakość usług i niezawodność to nasz najwyższy priorytet. Dlatego oprócz realizowanych w skali całego kraju inwestycji rozwojowych nie zapominamy również o modernizacji istniejącej infrastruktury, w tym tak kluczowych obiektów jak centrum nadzoru. W naszych działaniach szczególną wagę przywiązujemy do zrównoważonego rozwoju i staramy się kreować wartość dodaną dla otoczenia. Po przeprowadzonej modernizacji podświetlona wieża na Krzemionkach uatrakcyjni jeszcze bardziej krajobraz Krakowa – mówi prezes Kozłowski. Należąca do amerykańskiego funduszu Alinda Capital Partners spółka Emitel to największy operator naziemnej infrastruktury radiowo-telewizyjnej w Polsce. Oprócz usług dla nadawców, Emitel oferuje też infrastrukturę wysokościową dla operatorów telefonii komórkowej, projektuje i instaluje nowoczesne systemy łączności bezprzewodowej oraz uczestniczy w tworzeniu inteligentnych miast i włącza się w prace nad przygotowaniem do budowy sieci 5G w Polsce.

Najnowsze