9.5 C
Warszawa
poniedziałek, 15 kwietnia 2024

Koniecznie przeczytaj

Mazury to nie tylko jeziora

Mazury AirShow

Tradycyjnie w pierwszy weekend sierpnia niebo nad Krainą Wielkich Jezior Mazurskich zdominują maszyny latające. Przez dwa dni jezioro Niegocin i lotnisko Kętrzyn–Wilamowo staną się lotniczym sercem Polski to za sprawą 21. edycji imprezy Mazury AirShow.

Przed nami kolejna, już 21. edycja mazurskich pokazów lotniczych znanych w Europie jako Mazury AirShow. Te dwa dni entuzjaści lotnictwa i dobrej zabawy spędzą w Giżycku, oglądając pokazy dynamiczne nad jeziorem Niegocin, a także w Kętrzynie, na lotnisku Wilamowo, gdzie wystawa statyczna cieszy się szczególną popularnością wśród miłośników lotnictwa.

– 20 lat konsekwentnych starań organizacyjnych wielu wolontariuszy stało się powodem do satysfakcji osobistej dla wielu współtwórców tego wydarzenia. Warto pogratulować tak pięknej promocji Mazur, dzięki wydarzeniu non profit, w przepięknej scenografii jeziora Niegocin oraz wyjątkowej atmosfery tych pokazów – mówi pilot Stanisław Tołwiński, organizator wydarzenia. Te spostrzeżenia i wieloletnia ocena środowiska lotniczego dały impuls do podjęcia decyzji o przyznaniu organizatorom honorowego wyróżnienia: Błękitne Skrzydła, m.in. „za całokształt wybitnej działalności dla lotnictwa polskiego zarówno w kraju, jak i za granicą”. Kapituła, reprezentująca Krajową Radę Lotnictwa oraz miesięcznik „Skrzydlata Polska”, wyróżniła ponadto organizatorów „za organizację fascynującego spektaklu lotniczego w scenerii mazurskich jezior, nieprzerwanie od 20 lat”.

Stanisław Tołwiński, organizator Mazuty AirShowfot.Stanisław Tołwiński, organizator wydarzenia

Podczas wydarzenia będzie można zobaczyć m.in. licznie reprezentowane śmigłowce (bojowe i cywilne), największy wojskowy samolot transportowy C-130 Hercules, Prezydencki Team ANBO, którego liderem jest Rolandas Paksas (dwukrotny premier oraz b. prezydent Litwy), statki powietrzne Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej (po raz pierwszy), Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych, 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego, tradycyjnie wodnosamoloty i liczną reprezentacje samolotów, w tym ultralekkich. Nie zabraknie również skoczków spadochronowych precyzyjnie lądujących na plaży. Niezależnie od pokazów dynamicznych, na lotnisku Kętrzyn-Wilamowo będzie też można obejrzeć wystawę statyczną samolotów i śmigłowców, a także porozmawiać z pilotami.

To, co będzie się działo nad Niegocinem oraz w Wilamowie będzie transmitowane w świat ze specjalnego Studia TV Mazury AirShow. Jeżeli ktoś nie będzie mógł się pojawić osobiście na Mazurach, całe wydarzenie zobaczy w Internecie. Warto wspomnieć, że komentarz z pokazów w wykonaniu Tadeusza Sznuka i Witolda Sokola będzie słyszany w Radio AirShow na częstotliwości 89.1 MHz. Mazury AirShow 2019 odbędą się w dniach 3 i 4 sierpnia.

Najnowsze