15.7 C
Warszawa
poniedziałek, 24 czerwca 2024

Koniecznie przeczytaj

O wyzwaniach klimatycznych

O wyzwaniach klimatycznych z reprezentantami Ameryki Łacińskiej – u Pracodawców RP

O głównych założeniach międzynarodowej inicjatywy poświęconej neutralności klimatycznej Marrakech Business Action for Climate (MBA4Climate) mówił m.in. na zorganizowanej 27 sierpnia w siedzibie Pracodawców RP imprezie dr Andrzej Malinowski – prezydent tej organizacji.

– Przypadł nam zaszczytny obowiązek pokierowania pracami MBA4Climate, z którego wywiązujemy się, współpracując m.in. z naszymi partnerami zagranicznymi, a także z przedstawicielami polskich firm i instytucji – powiedział Andrzej Malinowski. Pracodawcy RP przewodniczą obecnie inicjatywie MBA4Climate, które zrzesza 50 stowarzyszeń pracodawców z całego świata. Podjęły się one wspierania rządów swoich państw we wdrażaniu głównych postanowień Porozumienia Paryskiego z 2015 r. W swoim przemówieniu prezydent Andrzej Malinowski odniósł się m.in. do organizowanego przez Pracodawców RP i Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES) obrad międzynarodowego okrągłego stołu, które odbędą się 6 listopada w Brukseli. W tym wyjątkowym spotkaniu poświęconym neutralności klimatycznej uczestniczyć będą organizacje pracodawców z całego świata oraz przedstawiciele biznesu.

– Jestem głęboko przekonany, że będzie to swoisty przełom w całej historii prac związanych z inicjatywą MBA4Climate – podsumował Malinowski. W grudniu, podczas 25. Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu w Santiago de Chile, prezydent, Andrzej Malinowski przekaże przewodnictwo w MBA4Climate chilijskim partnerom Konfederacji Produkcji i Handlu (Confederación de la Producción y del Comercio, CPC). Eduardo Silva – chargé d’affairs Ambasady Chile w Polsce odniósł się do głównych wyzwań, jakie stoją przed uczestnikami inicjatywy z Marrakeszu.

– Głęboko wierzymy, że tylko wspólnie, dzięki międzynarodowej współpracy, jesteśmy w stanie przeciwdziałać negatywnym skutkom zmian klimatycznych, a tak składa się, że akurat Chile jest szczególnie uwrażliwione na tę kwestię. Dlatego chcemy nadać nowy, jeszcze silniejszy impuls ekspansji odnawialnych źródeł energii, a także szeroko pojętej elektromobilności w naszym kraju. Będziemy reprezentować w inicjatywie nie tylko Amerykę Łacińską, ale również kraje karaibskie – zapowiedział Eduardo Silva. Zwrócił też uwagę na duży sukces, jaki osiągnęło zorganizowane w Katowicach w grudniu 2018 r., Forum COP 24. Jego uczestnicy uczynili postęp w realizacji podstawowych postanowień Porozumienia Paryskiego.

W spotkaniu w ogrodach siedziby Pracodawców RP wzięli także udział m.in. ambasadorzy Peru i Wenezueli, a także przedstawiciel ambasady Argentyny, jak również dziennikarze, politycy i przedsiębiorcy. W organizacji wydarzenia, podczas którego zaproszeni goście spróbowali oryginalnej, wyselekcjonowanej wołowiny argentyńskiej i wysokiej jakości wina z tego kraju oraz z Chile, pomagała też Fundacja XBW – im. Księcia biskupa warmińskiego Ignacego Krasickiego.

Najnowsze