31.6 C
Warszawa
poniedziałek, 22 lipca 2024

Koniecznie przeczytaj

Polska nominacja do Global Kaizen Award

Laureatów poznamy 14 listopada br.

Wzrost jakości pracy, bezpieczeństwa i zaangażowania, ponad 360 tys. zaoszczędzonych rocznie roboczogodzin, które przeznaczono m.in na rozwój kompetencji pracowników – to efekty wdrożonej w PKP Energetyka japońskiej filozofii zarządzania Kaizen. Osiągnięte rezultaty docenili międzynarodowi eksperci z Kaizen Institute – PKP Energetyka będzie reprezentować Polskę w konkursie Global Kaizen Award. Laureatów poznamy 14 listopada br.

PKP Energetyka zdecydowała się na Kaizen, bo to sprawdzone narzędzie wspierające firmę w jej misji rozwoju energetyki kolejowej i polskiej kolei. Filozofia Kaizen przyczynia się m.in. do poprawy jakości, eliminacji nieefektywności, właściwej organizacji stanowiska pracy oraz optymalizacji procesów. W tym podejściu dużą zmianę osiąga się dzięki wielu, często niewielkim, ulepszeniom (dlatego Kaizen często określa się jako metodę małych kroków). Doskonalenie zaczyna się od pojedynczego pracownika, a proces jest ciągły – jedna zmiana pociąga za sobą kolejne. Co ważne, w program zaangażowana jest cała firma, na wszystkich szczeblach.

Kolej na Kaizen
PKP Energetyka odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie 25 tys. torokilometrów sieci trakcyjnej – to ponad połowa obwodu Ziemi. Każdej doby prawie 2 tys. pracowników firmy wyjeżdża w teren, żeby zadbać o prawidłowe funkcjonowanie sieci dystrybucyjnej i trakcyjnej, by prąd płynął nieprzerwanie i podróżujący koleją na czas docierali do celu. Wdrażanie Kaizen PKP Energetyka rozpoczęła w 2017 r. pod nazwą Krok po kroku. Wyjątkowe efekty realizacji tego projektu to zasługa samych pracowników. Aktualnie w projekcie zaangażowanych jest ich ok 4 tys. – głównie inżynierów i elektromonterów. Dzięki m.in. organizacji miejsc pracy oraz standaryzacji wykonywanych czynności, każdy z nich dziennie oszczędza ok. 24 minuty, co rocznie daje ok. 12 dni. Ten czas jest następnie reinwestowany w szkolenia, projekty innowacyjne czy zaangażowanie w pracę na rzecz społeczności lokalnych. Tylko w 2018 r. na podnoszenie kwalifikacji firma przeznaczyła znaczną część odzyskanego czasu – zrealizowano prawie 20 tys. godzin szkoleniowych.
– Nasi pracownicy wskazują, że dzięki Kaizen czują większą motywację do pracy. Widzą też, że lepsze uporządkowanie, regularne spotkania, poukładane procesy przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa. Rośnie efektywność – bo każdy członek brygady dokładnie wie, co powinien zrobić i czego oczekują od niego koledzy. To wzmacnia wzajemne zaufanie, poprawia komunikację i sprzyja integracji zespołu. Efekty widzimy chociażby w rosnącym wskaźniku zaangażowania z 46 proc. w 2015 do 55 proc. w 2018 r. Nominacja do Global Kaizen Award to nagroda dla każdego pracownika, który poprzez samodoskonalenie realnie zmienił firmę na lepsze. Wszyscy mamy apetyt na więcej. Najbardziej zachęcające są konkretne rezultaty i świadomość, że jeszcze wiele można poprawić – mówi Wojciech Smardz, dyrektor Biura Doskonalenia Procesów w PKP Energetyka, koordynator programu Krok po kroku.

Krok po kroku do grona najlepszych
O miano przedsiębiorstwa, które najefektywniej wdrożyło metodykę Kaizen, PKP Energetyka konkuruje ze światowymi i europejskimi liderami: portugalskim GALP, włoskim Ducati Motors, hiszpańskim Zoetis, brazylijskim Zen Sa, holenderskim Royal FloraHolland oraz niemieckim Leoni Kerpen GmbH.
– W tym roku Global Kaizen Award zostanie wręczona po raz pierwszy. Filozofia Kaizen budzi coraz szersze zainteresowanie wśród firm wszystkich branż. Coraz więcej projektów ukierunkowanych jest nie tylko nacelowane usprawnienia, ale przede wszystkim na budowanie kultury ciągłego doskonalenia. Kaizen Institute, chcąc promować takie podejście oraz doceniać zaangażowanie i wysiłek organizacji wkładany w budowanie kultury Kaizen, ustanowił nagrodę Global Kaizen Award. Kaizen Institute doradza przedsiębiorstwom na całym świecie w ponad 60 krajach, a metody zarządzania Kaizen stosują najwięksi światowi giganci, jak np. Toyota, Philips, Coca-Cola czy Disney. PKP Energetyka jest z nami od trzech lat. Jesteśmy pod wrażeniem efektów, jakie Kaizen przynosi w spółce energetyczno-kolejowej. Często podróżuję pociągami, ale dopiero teraz rozumiem, jak wiele precyzji, zaangażowania i umiejętności potrzeba, aby ten skomplikowany ekosystem działał nieprzerwanie. Cieszę się, że Kaizen może wesprzeć pozytywne zmiany na polskiej kolei. Wszyscy trzymamy kciuki za to, by Global Kaizen Award przypadło PKP Energetyka. Jednocześnie, podobnie jak przy Oscarach, już sama nominacja jest dużym wyróżnieniem – mówi Mariusz Bryke, CEO Kaizen Institute Poland.

Najnowsze