21.3 C
Warszawa
poniedziałek, 20 maja 2024

Koniecznie przeczytaj

Modlin nie zwalnia

Kolejny rekord lotniska

Ponad 300 tys. pasażerów – tyle wynosi rekord liczby obsłużonych pasażerów w jednym tylko miesiącu na Lotnisku Warszawa-Modlin. Niestety, mimo coraz większych przychodów, wciąż nie ma zgody na inwestycję w rozbudowę portu.

Dokładnie 303 133 pasażerów obsłużył modliński port lotniczy w sierpniu. W stosunku do analogicznego miesiąca w 2018 r. jest to wzrost o 6,8 proc. 22 sierpnia odnotowany został jeszcze jeden rekord. Tego dnia obsłużonych zostało 11 310 pasażerów. Jest to najlepszy dzienny wynik przewozowy w historii Portu Lotniczego Warszawa/ Modlin. Okres wakacyjny udowodnił jak duży wpływ na zwiększony ruch na lotnisku miało rozpoczęcie stałej współpracy z czterema czołowymi touroperatorami w Polsce. W sierpniu z lotniska w Modlinie skorzystało niemal 23 tys. pasażerów czarterowych, którzy mieli do dyspozycji osiem wakacyjnych destynacji, w tym tak popularne wśród Polaków kierunki jak Hammamet w Tunezji, Antalia w Turcji czy Kefalonia i Kreta w Grecji.

Finalizowane są plany zwiększenia siatki połączeń czarterowych na lato 2020. Touroperatorzy rozpoczęli już przedsprzedaż przyszłorocznych wakacji z wylotem właśnie z Modlina.
– Liczby mówią same za siebie – z Lotniska Warszawa-Modlin chce korzystać coraz więcej pasażerów. Po ośmiu miesiącach 2019 r. jest ich już 2 183 598. To o ponad 109 tys. więcej niż w tym samym okresie w ubiegłym roku i wzrost na poziomie 5,3 proc. – mówi Leszek Chorzewski, p.o. prezesa portu.

W 2017 r. zarząd lotniska planował zwiększenie przepustowości do 6 mln pasażerów rocznie. Terminal miał zostać powiększony o 2,6 tys. m kw., z czego 1 tys. m kw. miało zostać przeznaczone na powierzchnie komercyjne. Dzięki inwestycji, która miała zostać zrealizowana w pierwszym półroczu 2019 r., lotnisko zwiększyłoby roczne przychody do 9–11 mln zł, a wynik finansowy poprawiłby się o co najmniej 2,7 mln zł rocznie. Niestety brak zgody na rozbudowę od jednego z właścicieli powoduje, że lotnisko nie może się rozwijać tak, jak to planowało, dlatego port realizuje wyłącznie bieżące prace, m.in. remont drogi startowej i płyty postojowej.

Najnowsze