17.9 C
Warszawa
środa, 22 maja 2024

Koniecznie przeczytaj

Tysiąc śmigłowców w powietrzu

Nowy rekord

Grupa Leonardo dostarczyła tysięczny śmigłowiec AW139, bijąc w ten sposób rekord produkcji we włoskim przemyśle lotniczym. Maszyna trafiła do Guardia di Finanza, włoskich służb zajmujących się przestępstwami o charakterze finansowym.

AW139 to najważniejszy program śmigłowcowy Grupy Leonardo na szczeblu międzynarodowym. Śmigłowiec został do tej pory zamówiony w liczbie ponad 1100 egzemplarzy przez ponad 280 klientów w ponad 70 krajach na wszystkich kontynentach. Model ten wykazał niezwykły poziom niezawodności i możliwości operacyjnych przy prawie 2,5 mln zarejestrowanych godzin nalotu licząc od pierwszej dostawy, która miała miejsce na początku 2004 r. Dane użytkowania świadczą o olbrzymiej wszechstronności śmigłowca, który spełnia wszelkie potrzeby rynku. Jest wykorzystywany do realizacji zadań użyteczności publicznej, takich jak akcje poszukiwawczo-ratownicze i powietrzne pogotowia ratunkowego, zadań organów ścigania, gaszenia pożarów, pomocy podczas katastrof, a także do zadań wojskowych. AW139 jest też wykorzystywany do przewozu VIP, w tym przedstawicieli instytucjonalnych i korporacyjnych.

– Dziś świętujemy nie tylko sukces produktu i spółki. Dziś możemy świętować globalne potwierdzenie naszego krajowego aktywa – powiedział prezes Leonardo, Alessandro Profumo podczas oficjalnej uroczystości, która odbyła się w zakładzie Leonardo w Vergiate.
– Dzięki naszemu zaangażowaniu, wiedzy i umiejętnościom zawodowym oraz dzięki naszym produktom, w tym AW139, oraz technologiom i innowacjom, które rozwijamy w przemyśle lotniczym – wszystkie te elementy tworzą ważne filary naszych możliwości przemysłowych. AW139 jest idealnym przykładem roli, jaką odgrywa grupa Leonardo i jaką zamierza nadal odgrywać w świecie. Flota śmigłowców AW139 ma zasięg globalny: ok. 30 proc. tych maszyn jest użytkowanych w Europie, prawie tak samo dużo w Azji, 15 proc. na kontynencie amerykańskim, a reszta służy na Bliskim Wschodzie. Śmigłowiec, aby sprostać wymaganiom rynku, jest produkowany na różnych liniach montażowych zarówno we Włoszech, w zakładzie Vergiate, jak i w USA – w Filadelfii. AW139, wraz z innymi modelami „nowej generacji” od Leonardo, odegrał znaczącą rolę w rozwoju rynku. To dzięki tym śmigłowcom grupa osiągnęła 40 proc. udział w światowym sektorze lotnictwa pod względem wartości w 2018 r. W Polsce Grupa Leonardo jest właścicielem zakładów PZL-Świdnik.

Najnowsze