26.8 C
Warszawa
sobota, 25 maja 2024

Koniecznie przeczytaj

Kraków w hołdzie Axentowiczowi

W przyszłym roku w Krakowie stanie popiersie Teodora Axentowicza – jednego z najwybitniejszych artystów sztuki młodopolskiej, profesora i rektora Akademii Sztuk Pięknych. Pomnik pojawi się na placu noszącym imię artysty.

Dotychczas w Krakowie brakowało działania artystycznego upamiętniającego malarza, który przez 40 lat mieszkał tutaj i tworzył. Propozycja usytuowania pomnika na placu wyszła od wnuka artysty, prezesa Ormiańskiego Towarzystwa Kulturalnego, Adama Kieniewicza (zmarłego w 2020 r.).

W czasie konsultacji społecznych dotyczących planów rewitalizacji placu Axentowicza mieszkańcy wyrazili potrzebę upamiętnienia patrona, a Adam Kieniewicz zaproponował udostępnienie gipsowego popiersia, autorstwa rzeźbiarza prof. Konstantego Laszczki, do odlewu w brązie. Nowa rzeźba wykonana jest przez prof. Karola Badynę, a jej zakup sfinansowany ze środków Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa. Rzeźba ma się pojawić 1 sierpnia 2022 r.

Przypomnijmy, też że rok 2020 został specjalną uchwałą Senatu RP poświęcony wspomnieniu 160 rocznicy urodzin artysty.

Teodor Axentowicz urodził w 1859 r. w Braszowie, w Siedmiogrodzie na terenie dzisiejszej Rumunii. Studiował we Lwowie i Monachium, gdzie ukończył Akademię Sztuk Pięknych oraz w Paryżu i Londynie. Po studiach przez kilka lat tworzył we Francji i Anglii. Następnie zamieszkał na stałe w Krakowie. Był wykładowcą i rektorem Akademii Sztuk Pięknych.

Jego twórczość jest znana głównie z portretów, scen rodzajowych życia Hucułów oraz historii Ormian. Zajmował się także grafiką i projektowaniem plakatów. Współpracował przy realizacji „Panoramy Racławickiej”, był współzałożycielem Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka”, a także honorowym członkiem Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie.

Źródło: RaportCSR.pl, MŻ

Najnowsze