22.6 C
Warszawa
wtorek, 18 czerwca 2024

Koniecznie przeczytaj

Największy pracodawca w Polsce cieszy się zaufaniem wśród Polaków

Pozytywnie o listonoszach

Aż 85 proc. Polaków docenia pracę wykonywaną przez pracowników Poczty Polskiej, przeważająca większość (77 proc.) ocenia pozytywnie pracę swojego listonosza, szczególnie na obszarach wiejskich (85 proc.). Rośnie również świadomość naszego społeczeństwa na temat zatrudnienia w Poczcie Polskiej – 29 proc. ankietowanych wie, że Poczta Polska jest największym pracodawcą w Polsce i zatrudnia ponad 80 tys. osób (w 2017 r. taką świadomość miało 14,2 proc. pytanych). Przeważająca większość respondentów (86 proc.) nie wie jednak, że Poczta daje pracę największej liczbie osób z niepełnosprawnościami – wynika z badania przeprowadzonego na ogólnopolskim panelu Ariadna.

Prawie 30 proc. Polaków wiedziało, że Poczta Polska zatrudnia ponad 80 tysięcy pracowników i jest największym pracodawcą w naszym kraju. Do tej pory nie był znany jednak fakt, że obecnie w Poczcie Polskiej pracuje ok. 1730 osób z orzeczeniem o niepełnosprawności, co stanowi ok. 2,2 proc. wszystkich zatrudnionych. Co czyni z Poczty Polskiej największego pracodawcę dla osób z niepełnosprawnościami.

– Aby zwiększyć poziom aktywności zawodowej wśród osób z niepełnosprawnościami, należy skoncentrować się na podniesieniu przez nie kompetencji i wykształcenia. Trzeba też edukować w zakresie zatrudniania osób z niepełnosprawnościami całe społeczeństwo, a przede wszystkim pracodawców, którzy często obawiają się zatrudniania takich osób. Ważne jest, że są tacy pracodawcy jak Poczta Polska, którzy dają przykład innym firmom, że osoby z niepełnosprawnościami wnoszą dodatkowe wartości do organizacji i mogą być tak samo efektywne jak osoby pełnosprawne – mówi Marlena Maląg, prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Zdecydowana większość (77 proc.) respondentów badania docenia swojego listonosza i pozytywnie ocenia jego pracę. Ich aktywność oceniana jest najlepiej na obszarach wiejskich – tam pozytywnie o listonoszach wypowiada się aż 87 proc. ankietowanych. Jednocześnie według 85 proc. respondentów praca wykonywana przez pracowników Poczty Polskiej jest ważna dla społeczeństwa.

Poczta Polska jest największym operatorem pocztowym na polskim rynku, posiada ponad 7500 placówek, filii i agencji pocztowych, świadczących usługi dla klientów indywidualnych i biznesowych. Założycielem i jedynym akcjonariuszem spółki jest Skarb Państwa, reprezentowany przez Prezesa Rady Ministrów.
Badanie zostało przeprowadzone metodą CAWI na ogólnopolskiej próbie 1043 osób, dobranej odpowiednio według płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania z panelu Ariadna. Badanie zostało zrealizowane w terminie 23–27 sierpnia 2019 r.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najnowsze