15.7 C
Warszawa
poniedziałek, 24 czerwca 2024

Koniecznie przeczytaj

Jedyny w Polsce poligon szkoleniowy dla kolei szuka trenera

Innowacyjny poligon szkoleniowy wykorzystujący najnowsze technologie: multimedia, virtual reality oraz e-learning uruchomiło PKP Energetyka w centrum Polski – w Słotwinach k. Łodzi.

To jedyne tego typu centrum rozwojowe dla kolejarzy w kraju. W najbliższym czasie swoje kwalifikacje podniesie tu ok. 1700 pracowników. Aktualnie spółka poszukuje trenera ds. szkoleń i bezpieczeństwa.

Szkolenia na poligonie mającym powierzchnię ponad sześciu hektarów już trwają, a wszystko zgodnie z najnowocześniejszymi metodami szkoleniowymi.
– Infrastruktura kolejowa dynamicznie się rozwija, w realizacji jest wiele projektów inwestycyjnych, które wymagają wysokiej klasy specjalistów, z ogromną świadomością w zakresie bezpieczeństwa. Kolej to też nowe technologie i rozwiązania, których trzeba się nauczyć lub przetestować je w kontrolowanych warunkach – wyjaśnia Marek Kleszczewski, dyrektor oddziału usługi w PKP Energetyka. Dodaje, że aż 43 proc. pracowników sektora kolejowego ukończyło 50 lat, a tylko 12 proc. ma poniżej 30, dlatego poligon to także odpowiedź na wyzwanie tzw. luki pokoleniowej.

– Potrzebujemy fachowo przygotowanej także młodej kadry, wyposażonej w niezbędne na kolei umiejętności i pasję do pracy. Poligon jest miejscem przekazywania wiedzy i kultury zawodu przez doświadczonych pracowników nowemu pokoleniu. Nowatorskie podejście do szkoleń to możliwość przyciągnięcia do firm kolejowych dynamicznych pracowników generacji Y i Z – podkreśla Kleszczewski. W opracowanym specjalnie na potrzeby poligonu programie szkoleniowym główny nacisk położono na praktykę. Ta część szkolenia prowadzona jest na rzeczywistym stanowisku pracy. Elektromonterzy i inżynierowie poznają i ćwiczą wiele zadań związanych z utrzymaniem kolejowej sieci trakcyjnej, takich jak sprawdzanie jej stanu, przeprowadzenie konserwacji oraz wymiany niezbędnych elementów (w sumie to aż 40 czynności). W tym celu wybudowano 517 m sieci jezdnej na bocznicy kolejowej.

W części teoretycznej instruktażu wykorzystywane są nowoczesne pomoce naukowe, czyli: e-learning, multimedialna sala z filmami instruktażowymi oraz technologia VR, umożliwiająca sprawdzenie się w akcji bez opuszczania sali szkoleniowej. Poligon to także zaplecze dydaktyczne i socjalne – zasilane energią elektryczną pochodzącą z paneli fotowoltaicznych o powierzchni 900 m2.
Aktualnie trwa rekrutacja – poligon potrzebuje trenera ds. szkoleń i bezpieczeństwa, który będzie rozbudowywał program teoretyczny i praktyczny oraz prowadził szkolenia. Szczegóły oferty można znaleźć na portalu pracuj.pl.

MP

Najnowsze