19.7 C
Warszawa
niedziela, 19 maja 2024

Koniecznie przeczytaj

Święto w czasie epidemii

12 maja obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek.

W czasie epidemii personel medyczny stanął na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem. Należy pamiętać o ich poświęceniu i zaangażowaniu w walkę z wirusem, ale też codzienną pracę przy chorych cierpiących na inne choroby.

Zawód pielęgniarki czy pielęgniarza ma ogromną społeczną wartość. Jednak według Rankingu Barometru Zawodów z 2018 r. z roku na rok maleje liczba chętnych do podjęcia pracy w tym zawodzie. Deficyt pielęgniarek i położnych wynika z niechęci młodych do podejmowania kształcenia w tym kierunku, braku aktualnych uprawnień u osób, które miały dłuższą przerwę w wykonywaniu zawodu oraz odejść na emeryturę doświadczonych pracowników.

Według danych OECD w Polsce na 1000 mieszkańców przypada 5,2 pielęgniarki, co daje nam pozycję 3. od końca w rankingu Unii Europejskiej. Każdego roku polskie uczelnie kończy ponad 5 tys. absolwentów pielęgniarstwa i położnictwa, jednak jest to wciąż za mało, żeby wypełnić lukę spowodowaną przejściem na emeryturę przez znaczną część dotychczas aktywnych zawodowo pielęgniarek.

Istotne jest więc, aby ciężka praca pielęgniarek i pielęgniarzy była doceniana, nie tylko w czasach epidemii, ale także na co dzień. Na wizerunek tej profesji mogą mieć wpływ jednostki, które stwarzają swoim pracownikom godne i bezpieczne warunki pracy, a także okazują swoim pracownikom szacunek i wspierają ich rozwój zawodowy. Wśród takich organizacji warto wymienić firmę Diaverum, dostawcę usług nefrologicznych.
– W naszych placówkach dbamy o personel i staramy się zapewnić mu jak najwyższy komfort pracy. Zdajemy sobie sprawę z wyzwań, przed jakimi stoi obecnie cała polska służba zdrowia, dlatego zależy nam, żeby nasi pracownicy czuli się docenieni i spełnieni. Nasza firma zapewnia personelowi szeroki wachlarz szkoleń, dzięki czemu wszyscy pracownicy są w stanie zaplanować swoje cele rozwojowe na następny rok, co ma pozytywny wpływ na satysfakcję z wykonywanej pracy – mówi Ryszard Zając, dyrektor naczelny Diaverum Polska.

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek stwarza możliwość do dialogu na temat szans i rozwiązań usprawniających pracę w tym zawodzie.

SK

Najnowsze