17.9 C
Warszawa
sobota, 25 maja 2024

Koniecznie przeczytaj

Ekspresowy refarming

Na początku czerwca Emitel przeprowadził drugi etap refarmingu pasma 700 Mhz.

Zmiany pasma nadawania programów telewizji naziemnej obejmowały znaczny obszar Polski, a skomplikowany technicznie i logistycznie projekt był przygotowywany przez wiele miesięcy. Ponad 100 ekip technicznych przełączyło nadajniki na nowe częstotliwości nadawania.

Zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego w sprawie wykorzystania częstotliwości z zakresu 470–790 MHz, pasmo 700 MHz musi zostać zwolnione na rzecz rozwoju sieci piątej generacji. Sieć 5G umożliwi szybszą transmisję danych oraz rozwój nowych, innowacyjnych usług i rozwiązań przemysłowych. Jednym z warunków jej wdrożenia jest zwolnienie pasma zajmowanego obecnie przez nadawców cyfrowej telewizji naziemnej. W porozumieniu z regulatorami rynku projekt został zaplanowany na kilka etapów i zakończy się w 2022 r. Zwolnienie pasma w czerwcu br. było konieczne ze względu na bilateralne zobowiązania Polski wobec krajów sąsiednich.

– Przygotowania i realizacja projektu prowadzone były przez wiele miesięcy. Ostatnio tak złożone technicznie przedsięwzięcie nasi specjaliści zrealizowali 10 lat temu, kiedy zmieniany był standard nadawania telewizji z analogowego na cyfrowy. Jestem dumny z naszych inżynierów i specjalistów, ponieważ pomimo obiektywnych trudności i obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa, ten etap projektu został zrealizowany perfekcyjnie – powiedział Andrzej Kozłowski, prezes zarządu Emitel.

Kolejny etap projektu refarmingu pasma 700Mhz został zaplanowany na marzec 2022 r., a całkowite zwolnienie pasma zaplanowane jest do 30 czerwca 2022 r. Wówczas nastąpi przełączenie standardu nadawania na DVB-T2/HEVC. W porównaniu z obecnie funkcjonującym standardem, DVB-T2/HEVC pozwala bardziej optymalnie wykorzystać dostępne pasmo. Dzięki temu wszystkie programy telewizyjne będą mogły być emitowane w standardzie HD. W Krajowym Planie Działań zmiany przeznaczenia pasma 700 MHz w Polsce (dokument przygotowany przez Ministerstwo Cyfryzacji) przewidziano też możliwość uruchomienia nowych multipleksów. Pojawi się więc opcja uruchomienia nowych programów, a widzowie będą mogli zyskać obraz nawet w ultrawysokiej rozdzielczości (UHD).

DK

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najnowsze