25 C
Warszawa
wtorek, 23 lipca 2024

Koniecznie przeczytaj

Walka z odpadami

Ministerstwo Klimatu stawia na budowę instalacji do termicznego przekształcania odpadów, czyli spalarni.

Do tej pory złożono zaledwie sto wniosków, to nie wiele biorąc pod uwagę potrzeby i skalę kraju.

W Polsce jest za dużo odpadów, z którymi nie ma co zrobić, a za mało spalarni, które mogłyby te odpady z korzyścią dla mieszkańców i środowiska naturalnego przetwarzać. Stąd inicjatywa resortu, aby wspierać przedsięwzięcia, które mają zwiększyć ilość takich miejsc w kraju.

Wnioski dotyczące finansowania budów instalacji do termicznej utylizacji odpadów Ministerstwo Klimatu miało opracować do końca lipca 2020 r. Termin ten, z uwagi na problemy z pandemia, został przesunięty na koniec roku. To oznacza, że przedsięwzięcia mogą być rozpoczęte najwcześniej w 2021 r.

Są jednak tacy, którzy nie chcą opóźnień. Przykładem jest Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa. Miasto decyzję o budowie miejskiej spalarni podjęło już 2019 r. Przyczyną był spór cenowy z PGE Energią Ciepła, która zarządza rzeszowską spalarnią.

Niewykluczone, że budowa nowej spalarni zostanie powierzona Sefako. – Fabryka pracuje nad rozwiązaniami, które będą odpowiedzią na problem galopujących cen. Można tego uniknąć albo chociaż ograniczyć wzrost cen – uważa Andrzej Wójcik, wiceprezes Sefako.

Budowa instalacji do termicznego przekształcania odpadów mogłaby być zrealizowana w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego z udziałem pieniędzy unijnych na dwuhektarowej działce miejskiej przy ul. Ciepłowniczej. Szacunkowy koszt budowy spalarni to 300–350 mln zł. Instalacja posiadałaby moce przerobowe wynoszące 50 tys. ton.

Sefako to największe polskie przedsiębiorstwo z siedzibą w Sędziszowie (województwo świętokrzyskie), które produkuje kotły energetyczne i elementy ciśnieniowe. Fabryka proponuje projektowanie spalarni, dostawę kotła oraz skompletowanie wszystkich składowych niezbędnych do uruchomienia tego typu instalacji. Sefako swoje kotły dostarczało m.in. do Francji, Skandynawii i Niemiec. W Polsce kotły spółki trafiły do instalacji m.in. w Poznaniu czy Krakowie.

DEC

 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najnowsze