31.7 C
Warszawa
poniedziałek, 22 lipca 2024

Koniecznie przeczytaj

Polacy pracują nad projektem respiratora

„VentilAid” to innowacyjny projekt, którego celem jest stworzenie urządzenia mającego wspierać oddychanie u pacjentów chorujących na koronawirusa.

W nieinwazyjny sposób ma ono utrzymywać stabilny stan pacjenta lub poprawić sytuację osoby przytomnej, która nie kwalifikuje się do intubacji i podpięcia do profesjonalnego respiratora. Projekt polskich inżynierów wesprze Polska Fundacja Narodowa.

– PFN jest reprezentantem społeczeństwa obywatelskiego i wszystkie inicjatywy, które mają charakter „oddolny”, mobilizujący grupy społeczne i środowiska, pragniemy wspierać, przy założeniu zgodności z celami statutowymi Fundacji – mówi prezes Zarządu Polskiej Fundacji Narodowej dr Marcin Zarzecki. – W tym przypadku mamy do czynienia z działaniem, które zarówno służy Polakom, ale i w zamyśle jego efekt będzie udostępniany w innych krajach. Projekt „VentilAid” pozwala nam wesprzeć polskich inżynierów, którzy opracowują zarówno technologię, jak i narzędzie służące do ratowania życia ludzkiego. Trudno sobie wyobrazić bardziej szlachetne działanie, które równocześnie koresponduje z celami statutowymi PFN.

W polskich szpitalach znajduje się obecnie ponad 10 tys. respiratorów. Spora część tych zasobów wykorzystywana jest jednak do bieżącej pracy szpitali. Wybuch pandemii spowodował gwałtowny przyrost chorych i wyposażenie medyczne stało się niewystarczające. W wielu krajach Europy respiratory stały się towarem deficytowym. Przyspieszenie prac nad projektem „VentilAid” stało się tym samym koniecznością.

Polski respirator ma niewątpliwie wiele zalet. Koszt urządzenia jest niski, a łatwość druku w systemie 3D i oparcie jego wytwarzania na powszechnie dostępnych komponentach ułatwi masową produkcję. Pozwoli to na wsparcie chorych w wielu krajach, w różnych placówkach medycznych. Dodatkowo „VentilAid” spełnia minimalne wymogi medyczne, jest łatwe do podłączenia i pomaga odciążyć personel służby zdrowia.

– PFN odpowiedzialnie przekierowała środki finansowe z realizowanych projektów na wsparcie walki z chorobą zakaźną COVID-19. To nasz oczywisty obowiązek, ale i moralne działanie podmiotu trzeciego sektora. W dobie pandemii konkretne działania, które służą doposażaniu placówek szpitalnych w sprzęt medyczny lub okołomedyczny wymagają szybkiego wsparcia, bowiem czas rekcji decyduje o ludzkim życiu i zdrowiu – dodaje członek zarządu PFN Michał Góras. Polska Fundacja Narodowa posiada w swoim statucie formalny zapis, który dotyczy możliwości wspierania działalności naukowej, naukowo-technicznej, oświatowej, kulturalnej, sportowej i ochrony zdrowia oraz działalności na rzecz wynalazczości i innowacyjności oraz rozpowszechniania i wdrażania nowych rozwiązań technicznych w praktyce gospodarczej. To skłoniło fundację do udzielenia formalnego wsparcia twórcom projektu polskiego respiratora „VentilAid”.

Pierwsza faza projektu to prace prowadzone nad prototypem, nad dostosowaniem go do wymagań zasadniczych określonych przepisami prawa, a także sporządzenie niezbędnej dokumentacji. Faza ta potrwa do końca lipca 2020 r. Następnie odbędą się testy medyczne i prawne zabezpieczenia projektu, które zaplanowane są na trzeci kwartał roku. Wszystkie te działania mają prowadzić do wprowadzenia z końcem roku produkcji masowej respiratora.

NOW

Najnowsze