17.9 C
Warszawa
niedziela, 19 maja 2024

Koniecznie przeczytaj

Wspomnienie Jerzego Wiśniewskiego

Założyciel PBG, prezes Rafako

1 listopada wspominamy tych, którzy zmarli w ciągu ostatniego roku – społeczników, przedstawicieli biznesu, wybitne osobowości zaangażowane w rozwój kraju, regionu, gospodarki. W sierpniu br. niespodziewanie odszedł Jerzy Wiśniewski, założyciel oraz prezes zarządu PBG S.A. i Rafako S.A. – największej polskiej grupy budownictwa energetycznego. Miał 62 lata.

Jerzy Wiśniewski – polski przedsiębiorca, główny akcjonariusz i twórca Grupy PBG. Pierwszą firmę, PBG, założył 25 lat temu i przekształcił garażowe przedsiębiorstwo w wielokrotnie nagradzaną giełdową spółkę. Był wizjonerem. Jako pierwszy zastosował w Polsce metodę remontów i usuwania awarii na czynnych gazociągach. Przez kolejne lata firma PBG zdobywała coraz większe kontrakty w sektorze gazowym, budując m.in. bezobsługową kopalnię gazu w Kościanie. Rozszerzając portfolio o sektor ropy naftowej PBG wybudowała najnowocześniejszą w naszej części Europy kopalnię ropy i gazu Lubiatów–Międzychód–Grotów. Była liderem konsorcjum odpowiedzialnym za budowę terminalu LNG w Świnoujściu. Realizując strategię powołania wyspecjalizowanej inżynierskiej grupy budownictwa energetycznego, Jerzy Wiśniewski dokonał akwizycji Rafako S.A. – największego w Europie producenta kotłów dla energetyki oraz urządzeń dla ochrony środowiska.

Był patriotą i filantropem, angażującym się w działalność charytatywną w skrytości i bez rozgłosu. Mało kto wiedział, że pomagał polskim kościołom na Wschodzie i finansował ochronkę dla dzieci. Potęgę Rafako budował w przekonaniu, że bezpieczeństwo energetyczne Polski wymaga obecności polskich przedsiębiorstw wśród wykonawców strategicznych obiektów. Z Rafako uczynił nowoczesną firmę, która z podwykonawcy zagranicznych koncernów, stała się głównym realizatorem kontraktów. Dziś Rafako jest równorzędnym partnerem światowych gigantów, który zleca prace największym graczom na rynku. Jedną z aktualnie największych inwestycji Rafako jest budowa nowego bloku w elektrowni Jaworzno.

Przez lata pracy, Jerzy Wiśniewski zyskał uznanie oraz sympatię świata biznesu i ekonomii. Doceniany i wyróżniany prestiżowymi nagrodami i odznaczeniami, w tym m.in. Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, Zasłużony dla Górnictwa RP, medalem Komisji Edukacji Narodowej, tytułem Filantropa Roku 2018, a także uznany za najlepszego przedsiębiorcę XX-lecia kapitalizmu w Polsce i menedżera, który zmienia polski przemysł.

Najnowsze