24.9 C
Warszawa
wtorek, 23 lipca 2024

Koniecznie przeczytaj

Rywalizacja przyszłości – włoski konkurs dronów

Włoska firma Leonardo, specjalizująca się w nowoczesnych technologiach w sektorach lotnictwa, przestrzeni kosmicznej, obronności i bezpieczeństwa, ogłosiła na początku lipca w Rzymie turniej dronów pod nazwą „Konkurs dronów – otwarte wyzwanie innowacyjne”.

Projekt ten, łączący elementy wykorzystania w praktyce sztucznej inteligencji, systemów wizyjnych i uczenia maszynowego, stwarza pole do współpracy oraz wymiany doświadczeń między biorącymi udział w konkursie młodymi naukowcami, przedstawicielami czołowych uczelni wyższych we Włoszech a przedsiębiorstwami, start-upami oraz profesorami. W trzyletniej rywalizacji wezmą udział sześcioosobowe zespoły z politechnik w Turynie oraz Mediolanie, Szkoły Św. Anny w Pizie, Uniwersytetu Bolońskiego, rzymskiego Uniwersytetu Tor Vergata oraz Uniwersytetu im. Fryderyka II w Neapolu.

Będące częścią wydarzenia konferencje naukowe tworzą okazję do wymiany wiedzy i porównania rozwiązań zastosowanych przez poszczególne zespoły studentów. Rywalizacja z uczestnikami najbardziej prestiżowych szkół wyższych w kraju oraz regularna analiza i porównywanie wyników mają zapewnić optymalne warunki do rozwoju technologii związanych z pojazdami bezzałogowymi, które już dziś wchodzą w skład portfolio włoskiego producenta. W przyszłości mogą one zastąpić człowieka w wykonywaniu najbardziej skomplikowanych oraz niebezpiecznych misji i zadań, zarówno militarnych, jak i cywilnych. Ostatecznym wynikiem rywalizacji, który ma zostać przedstawiony w 2022 r., ma być prezentacja innowacyjnych rozwiązań dla pojazdów bezzałogowych, opracowanych przez uczestników konkursu wspieranych przez profesorów włoskich uczelni wyższych oraz ekspertów koncernu Leonardo.

Oprócz rozwoju aspektu czysto technologicznego (w skład którego wchodzą m.in. zwiększenie skuteczności uczenia maszynowego, ulepszenie wykorzystania systemów wizyjnych czy szeroko rozumiany rozwój sztucznej inteligencji), niezbędna dla powodzenia zaprezentowanych przez uczestników konkursu rozwiązań jest możliwość współpracy z firmami posiadającymi środki oraz możliwości techniczne, by skomercjalizować i wprowadzić poszczególne nowinki technologiczne na rynek, udostępniając je w ten sposób szerszemu gronu odbiorów, działających w różnych branżach i dziedzinach.

KB

Najnowsze