22.8 C
Warszawa
sobota, 18 maja 2024

Wiecha na Norblinie

W zabytkowym kompleksie Fabryki Norblina zakończyły się prace konstrukcyjne przy naziemnej części inwestycji. Symboliczna wiecha zawieszona na budynku zaznaczyła osiągnięcie najwyższego punktu konstrukcyjnego inwestycji, czyli docelowych 44 metrów wysokości, na które składa się osiem pięter.

Obecnie na placu budowy przy ulicy Żelaznej trwają prace instalacyjne i wykończeniowe wewnątrz budynków, gdzie wykonywane są m.in. ścianki wydzielające poszczególne docelowe pomieszczenia. Z kolei na fasadach budynków prowadzone są roboty elewacyjne. Firma Warbud zakończyła również budowę ścian działowych we wszystkich czterech kondygnacjach podziemnych inwestycji, gdzie prowadzone są ostatnie prace wykończeniowe. Konstrukcję nośną zyskał także nowo zaprojektowany budynek Fabryki Norblina, zlokalizowany od strony ul. Prostej, gdzie wkrótce rozpocznie się montaż elewacji. W tym obiekcie znajdują się odrestaurowane i przetransportowane do Fabryki Norblina zabytkowe maszyny stanowiące część ciągu technologicznego Walcowni Metali Warszawa.

Zaawansowane są także prace konserwatorskie w zabytkowych budynkach kompleksu. W części z nich znajdującej się pod nowoczesną konstrukcją zamontowane zostały dźwigary dachowe, na których w ciągu najbliższych miesięcy pojawi się poszycie dachowe. W dwóch obiektach zlokalizowanych od strony ul. Żelaznej prace nad docelowymi dachami są na ukończeniu. W obiektach ceglanych wykonano niezbędne naprawy konstrukcyjne, przemurowania oraz większość wymian i uzupełnień spoin. Trwają również roboty związane z nadaniem budynkom ich ostatecznego wyglądu estetycznego. Ich celem jest doprowadzenie murów ceglanych do stanu oryginalnego wraz z licznymi śladami ich historii w postaci drobnych ubytków oraz uszkodzeń wynikających z funkcjonowania fabryki czy przestrzelin z czasów II wojny. Toczą się także prace konserwatorskie przy budynkach tynkowanych, w tym rekonstrukcja ich detalu sztukatorskiego.

Fabryka Norblina zaoferuje docelowo ponad 65 tys. m2 powierzchni użytkowej, z czego 41 tys. m2 będą stanowiły biura. Pozostałe ponad 24 tys. m2 będzie łączyło kilka funkcji: rozrywkową, gastronomiczną, usługową, handlową, kulturalną oraz wellness. Dla użytkowników kompleksu został przewidziany trzypoziomowy, podziemny parking na 720 miejsc parkingowych. Ponadto w części podziemnej znajdzie się automatyczny parking dla rowerzystów z 95 miejscami, a użytkownicy części biurowej będą mieć do dyspozycji dodatkowe 200 miejsc dla rowerzystów wraz z szatniami. Budynki już w fazie projektowej otrzymały precertyfikację BREEAM na poziomie Very Good.

Inwestorem i pomysłodawcą rewitalizacji Fabryki Norblina jest Grupa Capital Park. Za projekt architektoniczny odpowiada pracownia PRC Architekci. Głównym wykonawcą jest firma Warbud, z którą współpracują m.in. Soletanche Polska, Maat4 i TKT Engineering. Za działania związane z konserwacją zabytków odpowiada firma Monument Service. Zakończenie wszystkich prac jest planowane na II kwartał 2021 r.

Najnowsze