19.6 C
Warszawa
czwartek, 13 czerwca 2024

Merkel ostrzega przed „niezwykle trudnymi sytuacjami” w związku z COVID-19

Kanclerz Niemiec Angela Merkel ostrzegła przed „niezwykle trudnymi sytuacjami”, jeśli społeczeństwo nie będzie stosowało się do wytycznych w walce z COVID-19. Jednym z wyzwań jest ochrona personelu pielęgniarskiego przed nadmiernym obciążeniem pracą – oceniła.

Dziś wiemy trochę więcej o wirusie – powiedziała Merkel we wtorek w Berlinie, na dzień przed kolejnymi konsultacjami z premierami krajów związkowych w sprawie kryzysu koronawirusowego. Jej wypowiedź cytuje portal Rheinische Post Online.
– Wiemy, jak się chronić. Możemy działać w bardziej ukierunkowany sposób. Ale też wraz ze wzrostem liczby zakażeń widzimy, że jeśli nie zastosujemy się do tego, co już wiemy o wirusie, to znajdziemy się w niezwykle trudnych sytuacjach – podkreśliła.
Merkel skrytykowała wykluczanie osób chorych, potrzebujących opieki i osób niepełnosprawnych z życia społecznego w ramach ochrony przed zakażeniami.
– Ograniczenia w kontaktach dla osób przebywających w szpitalach, domach opieki i hospicjach są bardzo stresujące; takie ograniczenia powinny być wprowadzane zawsze na konkretny czas – zaznaczyła.

– Ograniczenia służyły i nadal służą ochronie społeczeństwa, ale także ochronie szczególnie narażonych grup. Ale to musi być koncepcja ochrony, która nie prowadzi do wykluczenia części społeczeństwa – powiedziała Merkel.
– Jednym z głównych wyzwań jest oczywiście ochrona personelu pielęgniarskiego przed nadmiernym obciążeniem pracą – wskazała, dodając, że w miarę możliwości należy poprawić warunki ich pracy. Merkel wspomniała o ulepszeniach, jakie przyniosło ostatnie porozumienie zbiorowe dla służby publicznej.

Minister gospodarki Niemiec Peter Altmaier powiedział we wtorek na niemiecko-francuskiej konferencji gospodarczej w Berlinie, że „liczba przypadków koronawirusa rośnie, a Niemcy prawdopodobnie będą miały 20 tys. nowych infekcji dziennie pod koniec tego tygodnia”.

Z kolei w ocenie ministra finansów Olafa Scholza wzrost liczby zakażeń koronawirusem w ciągu ostatnich kilku dni jest „bardzo niepokojący” i władze muszą szybko podjąć zdecydowane kroki, aby powstrzymać drugą falę pandemii.

– Dodatkowe środki powinny być ukierunkowane, tymczasowe i zogniskowane. I powinny być podejmowane w sposób możliwie jednolity w całych Niemczech i ogólnie zrozumiały – powiedział Scholz we wtorek. – Do tej pory nasz kraj radził sobie całkiem nieźle w czasie pandemii koronawirusa i w najbliższych tygodniach zdecydujemy, czy tak pozostanie. To jest w naszych rękach – dodał Scholz.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najnowsze