16.8 C
Warszawa
niedziela, 23 czerwca 2024

W regionach jest miejsce na rozwój

W tym roku po raz drugi regionalne rynki biurowe wyprzedziły stolicę. Najbardziej aktywnym rynkiem był Wrocław, który odpowiadał za 37 proc. wszystkich umów najmu podpisanych w trzecim kwartale tego roku. Drugie miejsce zajęło Trójmiasto, a kolejne Kraków – wynika z raportu firmy CBRE.

Warszawa z zasobami wynoszącymi około 5,6 mln m2 powierzchni biurowej pozostawała biurowym liderem w Polsce. Obecnie pod względem łącznej podaży regiony prześcignęły stolicę. W największych polskich miastach znajduje się obecnie ponad 5,7 mln m2 biur. Największym rynkiem poza Warszawą jest Kraków, który ma ponad 1,5 m2 biur. Wrocław ma ponad 1,2 mln m2, a Trójmiasto z 898,8 tys. m2.

Od początku tego roku w regionach do użytku oddano 305 tys. m2 nowych biur, czyli niemal tyle samo, co w 2019 r. W budowie pozostaje prawie 800 tys. m2. Jak wynika z danych CBRE, w III kwartale najaktywniejszym rynkiem pod względem transakcji najmu był Wrocław. Podpisano tam umowy na 46,2 tys. m2 powierzchni, co stanowiło 37 proc. całego popytu w regionach. Na kolejnych miejscach znalazły się Trójmiasto (30,4 tys. m2) oraz Kraków (25,4 tys. m2). – Nieco więcej niż połowa wynajętej powierzchni to renegocjacje umów, a jedna trzecia dotyczyła nowych przestrzeni wraz z transakcjami przednajmu. W porównaniu do II kwartału wzrósł też udział umów zawieranych na dodatkową powierzchnię. To dobry sygnał, bo pokazuje, że na rynku nadal jest miejsce na rozwój, a rynki biurowe w największych polskich miastach radzą sobie dobrze – komentuje Kamil Tyszkiewicz, szef rynków regionalnych w CBRE.

Wśród najemców biur w regionach dominuje branża IT i nowych technologii. Ten sektor odpowiadał za jedną trzecią popytu i wynajem 41,4 tys. m2 powierzchni. Z kolei sektor usług konsumenckich podpisał umowy na prawie 34 tys. m2 nowych biur, co stanowiło 27 proc. całego zapotrzebowania.

Więcej pustych biur

Na regionalnych rynkach do wynajęcia od zaraz jest blisko 679,6 tys. m2 biur – podaje Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych (PINK), która monitoruje dane dotyczące biurowego rynku na ośmiu głównych rynkach w Polsce (Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań, Łódź, Szczecin, Lublin). Z jej danych wynika, że obecnie najwięcej pustych biur czeka na najemców w Łodzi i Wrocławiu – 14,3 proc., a najmniej w Katowicach – 7 proc. Skutkiem tej sytuacji jest stopa pustostanów na poziomie 11,9 proc. (wzrost o 1,7 p.p. kwartał do kwartału).

Ze statystyk PINK wynika jednocześnie, że w regionach dominują nowe umowy, w przeciwieństwie do stolicy, gdzie najwięcej jest renegocjacji. W okresie od stycznia do września nowe umowy w regionach dotyczyły 48 proc. rynku. Renegocjacje i przedłużenia kontraktów odpowiadały z kolei za 38 proc. popytu, a ekspansje za 14 proc.

Do największych umów zawartych w pierwszych trzech kwartałach tego roku w regionach należały: odnowienie umowy firmy ABB w biurowcu Axis w Krakowie (20 tys. m2), transakcja przednajmu Fujitsu Technology Solutions w budynku Fuzja w Łodzi (16,3 tys. m2), umowa dotycząca poufnego klienta w krakowskim Tertium Business Park II (14,5 tys. m2) oraz dwie transakcje zawarte przez Nokię Solutions and Networks, pierwsza w budynku West Link (14,4 tys. m2), druga w West Gate (14,1 tys. m2), obie we Wrocławiu.

Deweloperzy nie zwolnili tempa

Pomimo pogarszającej się koniunktury aktywność deweloperów nie maleje. Z danych firmy JLL wynika, że nowe biura powstają obecnie w Krakowie, Katowicach i Trójmieście (zasoby biurowe w tym miastach wyniosą około 1 mln m2 po ukończeniu wszystkich obiektów).

Dziś do największych inwestycji realizowanych poza stolica należą: biurowiec Global Office Park realizowany przez firmę Cavatina oraz wieża KTW II firmy TDJ Estate, które powstają w Katowicach.

Z kolei we Wrocławiu rośnie biurowiec MidPoint 71 firmy Echo Investment, natomiast w Trójmieście 3 T Office Park budowany przez Allcon Investment. Prace budowlane przy tych inwestycjach trwają, ale terminy ich zakończenia mogą zostać przesunięte. Z kolei jak podaje JLL, inne inwestycje o łącznej powierzchni ponad 40 tys. m2 zostały wstrzymane, a ich wznowienie planowane jest w kolejnych kwartałach.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najnowsze