28.2 C
Warszawa
sobota, 20 lipca 2024

Koniecznie przeczytaj

Modlin liczy starty z powodu pandemii

Rok 2020 zapisze się na zawsze w historii lotnictwa. Pandemia koronawirusa cofnęła przewozy pasażerskie o ponad dekadę. W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy na Lotnisku Warszawa/Modlin obsłużonych zostało 751 479 pasażerów, co stanowi spadek o 69 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku 2019. Przyszły rok będzie kluczowy dla polskiego i światowego rynku lotniczego.

Po okresie lockdownu międzynarodowy ruch pasażerski w Polsce został wznowiony pod koniec II kwartału. Wciąż nieustępująca pandemia koronawirusa odbija się negatywnie na wynikach polskich portów lotniczych. Skutki pandemii dotykają również Portu Lotniczego Warszawa/ Modlin. W ciągu dziewięciu miesięcy 2020 r. Port Lotniczy w Modlinie obsłużył 751 479 pasażerów, podczas gdy analogicznym okresie roku poprzedniego z usług portu skorzystało 2,4 mln pasażerów (spadek o 69 proc. r/r). Sam trzeci kwartał port zamknął się wynikiem 259 818 pasażerów (spadek o 69,3 proc. r/r). Mniejsze spadki odnotowano natomiast w liczbie obsłużonych operacji lotniczych. Od stycznia do września br. wykonano na lotnisku Warszawa/Modlin łącznie 7678 operacji lotniczych, tj. o 53,3 proc. mniej niż w analogicznym okresie roku 2019.

– Podobnie jak inne polskie porty regionalne obecnie zmagamy się ze znacznymi spadkami w zakresie liczby obsłużonych pasażerów w stosunku do wyników z ubiegłego roku. By przetrwać ten trudny czas i ochronić miejsca pracy – wdrożyliśmy bardzo wiele działań oszczędnościowych. Bardzo ważne jest dla nas uruchomienie (po kilku miesiącach oczekiwania) rządowego programu wsparcia finansowego dla lotnisk w związku z COVID-19. Z całkowitego funduszu pomocowego 142 mln zł spodziewamy się otrzymać ok. 7,7 mln zł. Kwota ta wprawdzie nie zrekompensuje nam w pełni strat spowodowanych zakazem wykonywania międzynarodowych lotów w okresie 3-miesięcznego lockdownu, ale na pewno ułatwi bieżące funkcjonowania lotniska w dobie wciąż trwającej w Polsce i na świecie pandemii – mówi Leszek Chorzewski, p.o. prezesa zarządu Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa/Modlin.

W 2020 r. minęło 8 lat od kiedy na Lotnisku Warszawa/Modlin wylądowały pierwsze samoloty. Dotychczas z usług Portu skorzystało ponad 17 mln pasażerów. W tym czasie port zbudował pozycję 6 lotniska w Polsce pod względem liczby obsłużonych pasażerów. Dynamika wzrostu była taka, że w tegorocznych planach było świętowanie 20-milionowego pasażera lotniska. Niestety, realia, w których znalazła się branża lotnicza, sprawiają, że w tym roku będzie to niemożliwe.

– Dla przetrwania kolejnych „covidowych” miesięcy niezbędna może okazać się dalsza pomoc dla naszego lotniska, tym razem bezpośrednio ze strony jego właścicieli, którzy są świadomi, zarówno istotnej roli, jaką odgrywa Lotnisko Warszawa/ Modlin na europejskiej mapie połączeń lotniczych, jak i jego wkładu w gospodarczy rozwój Mazowsza – podsumowuje Chorzewski.

DK

Najnowsze