23 C
Warszawa
sobota, 18 maja 2024

Koniecznie przeczytaj

Pierwszy w Polsce azyl dla szczeniąt i psów niepełnosprawnych nagrodzony

Azyl dla niepełnosprawnych psów z Woli Wodzyńskiej koło Ciechanowa został tegorocznym laureatem plebiscytu „Serce dla Zwierząt”. W ośrodku zwanym Judytowo opiekę nad psiakami pełnią także osoby niepełnosprawne.

Głosami internautów laureatem 17. edycji plebiscytu „Serce dla Zwierząt” zostało Judytowo. Aktualna sytuacja związana z pandemią nie pozwoliła na zorganizowanie uroczystej gali z udziałem wszystkich osób nominowanych w tegorocznym plebiscycie. Organizatorzy spotkali się w kameralnym gronie z laureatką, panią Małgorzatą Brzezińską, założycielką Fundacji dla Szczeniąt Judyta, by wręczyć jej nagrodę. Pamiętano także o czworonożnych podopiecznych placówki, z myślą o szczeniętach i schorowanych psiakach z azylu – partner plebiscytu, firma Nestle Purina przekazała tonę specjalistycznej karmy.

– Judytowo to miejsce szczególne i wyróżniające się na mapie Polski, a nawet i Europy. Tu niepełnosprawny znaczy wyjątkowy, a każdy psiak jest otaczany miłością i troskliwą opieką – tak o laureacie mówiła organizatorka plebiscytu, redaktor naczelna portalu Psy.pl, Paulina Król. Od blisko dwóch dekad serwis włącza się w popularyzację działań służących dobru zwierząt. W tym celu zrodziła się idea plebiscytu „Serce dla Zwierząt”, a jej owocem jest 17 wspaniałych laureatów dla których życie i dobro zwierząt ma najwyższą wartość.

Azyl dla niepełnosprawnych psów i szczeniąt

Azyl Judytowo istnieje od 2019 r. i jest to pierwszy w Polsce, a nawet w Europie tego typu ośrodek dla niepełnosprawnych czworonogów. Trafiają tu szczeniaki dotkliwie skrzywdzone przez los, suczki karmiące potomstwo, psiaki sparaliżowane, poruszające się na wózkach inwalidzkich, zwierzęta po amputacji łap czy skomplikowanych, neurologicznych i ortopedycznych operacjach, obciążone wadami wrodzonymi.

Każdy z nich bez pomocy nie miałby szans na godne życie. W azylu otrzymują specjalistyczną pomoc w przytulnych, domowych wnętrzach. Ogrzewanie podłogowe, klimatyzacja, zaplecze weterynaryjno-szpitalno-rehabilitacyjne i groomerskie, a przede wszystkim medyczna pomoc i troska ze strony opiekunów dają zwierzakom ukojenie i szansę na dalsze życie. Tu na nowo uczą się ufać człowiekowi, by ostatecznie znaleźć upragniony dom.

Powstanie azylu to efekt wielu lat doświadczeń w opiece nad najbardziej potrzebującymi psami, a wszystko zaczęło się w 2014 r., kiedy to założycielka obecnej placówki Judytowo, Małgorzata Brzezińska, postanowiła pomóc bezdomnym psiakom, przyjmując je do własnego domu i oferując wsparcie do momentu adopcji.

Serce dla Zwierząt 2020

„Serce dla Zwierząt” to coroczny plebiscyt, organizowany od 17 lat przez portal Psy.pl. Ogłoszenie laureata i uroczyste wręczenie nagrody poprzedza głosowanie na jedną z ośmiu nominowanych osób lub instytucji, którym los zwierząt nie jest obojętny. O wyborze laureata decydują internauci, a głosowanie odbywa się za pośrednictwem strony Psy.pl.

Tegoroczną uroczystość podsumowującą plebiscyt „Serce dla Zwierząt”, ze względu na obostrzenia wynikające z pandemii, zorganizowano w formie nagrania. Relację można zobaczyć na stronie Psy.pl oraz na kanale portalu na YouTube.

KW

Najnowsze