17.5 C
Warszawa
piątek, 14 czerwca 2024

Koniecznie przeczytaj

Najbardziej wpływowi w turystyce. Lista 100

Redakcja portalu branżowego WaszaTurystyka.pl już po raz piąty ogłosiła Listę 100 najbardziej wpływowych osób polskiej turystyce.

– Warto przypomnieć, że jako pierwsi w Polsce odważyliśmy się taką listę przygotować w grudniu 2016 r. (wtedy była to jeszcze „pięćdziesiątka” wpływowych). Już w następnym roku Lista rozrosła się do 100 osób. Podkreślamy to za każdym razem: nie jest to ranking najpopularniejszych lub najbardziej lubianych ludzi w polskiej turystyce. Nasza „100” to ludzie, którzy dzięki swoim dokonaniom zawodowym i podejmowanym decyzjom biznesowym lub politycznym przyczyniają się do zmian w szeroko rozumianej branży turystycznej – mówi Adam Gąsior, redaktor naczelny portalu WaszaTurystyka.pl
Na tegorocznej liście znalazło się m.in.: 16 przedstawicieli touroperatorów i agentów turystycznych (w 2019 r. – 24), 9 reprezentantów hotelarzy, (w 2019 r. – 10), 23 reprezentantów samorządowców i organizacji turystycznych (w 2019 r. – 18), 14 urzędników (w ubiegłym roku – 2), 12 przedstawicieli przewoźników lotniczych, autobusowych i kolejowych (w 2019 r. – 12), 6 reprezentantów muzeów (w 2019 r. – 13). – Tegoroczna lista jest inna niż poprzednie. Koronawirus narobił zamieszania nie tylko w turystyce światowej i polskiej, zamieszał również w naszej „100” – mówi Marzena Markowska, zastępca redaktora naczelnego portalu WaszaTurystyka.pl. – Jeszcze nigdy na liście nie znalazło się tylu polityków i urzędników najwyższego szczebla. I nigdy nie zdominowali czołówki. Oczywiście, nie mamy nic przeciwko obecności sprawnych polityków i urzędników odpowiadających za turystykę polską na naszej liście. Jeśli są skuteczni i mają dobry wpływ na branżę – powinni być wysoko w naszym rankingu. Jednak na przedstawianej w tym roku liście znalazły się osoby, których działanie wobec turystyki oceniane jest, co najmniej jako kontrowersyjne. Ale taka jest uroda naszej listy – nie to wybór najpopularniejszych ani najbardziej lubianych osób w polskiej turystyce. To lista najbardziej wpływowych osób.
Oto pierwsza dziesiątka Listy „100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce”. Pełna „setka” znajduje się na stronach portalu.

  1. Jarosław Gowin – wicepremier, Minister Rozwoju, Pracy i Technologii,
  2. Jadwiga Emilewicz – była wicepremier i była Wiceminister Rozwoju,
  3. Rafał Szlachta – prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, były dyrektor departament turystyki w ministerstwie rozwoju, pracy i technologii,
  4. Marcin Horała – Wiceminister Infrastruktury,
  5. Piotr Henicz – wiceprezes Itaki,
  6. Rafał Milczarski – prezes PLL LOT,
  7. Gheorghe Marian Cristescu – prezes Polskiego Holdingu Hotelowego,
  8. Adam Niedzielski – Minister Zdrowia,
  9. Andrzej Gut-Mostowy – sekretarz stanu w ministerstwie rozwoju, pracy i technologii
  10. Marcin Dymnicki – prezes TUI Poland SW

Najnowsze