19.6 C
Warszawa
wtorek, 21 maja 2024

Koniecznie przeczytaj

Krakowskie medale zasług

W sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie przedstawiciele władz regionu wręczyli Medale Honorowe za Zasługi dla Województwa Małopolskiego. Wśród wyróżnionych znaleźli się m.in. Juliusz Erazm Bolek, Stefan Kulig i Andrzej Lis.

Medal Honorowy za zasługi dla Małopolski jest najwyższym wyróżnieniem wojewódzkim, przyznawanym od 2011 r., mającym na celu uhonorowanie osób, organizacji i instytucji, które w sposób szczególny przyczyniają się do rozwoju województwa małopolskiego na różnych płaszczyznach, m.in. politycznej, gospodarczej, społecznej, kulturalnej i sportowej.
Złotymi Medalami Honorowymi do tej pory zostali odznaczeni m.in. kardynał Franciszek Macharski, kardynał Stanisław Dziwisz, Wisława Szymborska (pośmiertnie), Krzysztof Penderecki i Andrzej Wajda. Wyróżniono też instytucje: Uniwersytet Jagielloński, Królewską Katedrę na Wawelu – Kapitułę Metropolitalną i Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Wśród tegorocznych wyróżnionych znaleźli się m.in. Andrzej Lis, nagrodzony za aktywne propagowanie idei krwiodawstwa i ogromne zaangażowanie w kształtowanie świadomości środowisk młodzieżowych oraz lokalnych społeczności Małopolski; kpt. Stefan Kulig – kombatant, za poświęcenie ojczyźnie i upamiętnianie wydarzeń wojennych, których był świadkiem oraz zaangażowanie w kształtowanie świadomości patriotycznej kolejnych pokoleń Polaków oraz Juliusz Erazm Bolek – poeta, laureat Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO, otrzymał medal w uznaniu zasług na rzecz Województw Małopolskiego poprzez wkład w rozwój polskiej kultury i literatury, oryginalną twórczość i niekonwencjonalne sposoby jej prezentacji.
Uroczystości towarzyszyła oprawa muzyczna artystów scen polskich – wykonawców hymnu „Nie zastąpi Ciebie nikt”, nagranego w 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II.

Najnowsze