e-wydanie

1.2 C
Warszawa
czwartek, 18 kwietnia 2024

Koniecznie przeczytaj

Innowacje w medycynie

Mobilny gabinet telemedyczny

Przez najbliższe tygodnie w jednej z placówek należących do Grupy Lux Med testowany będzie mobilny gabinet telemedyczny, który służy do zdalnych konsultacji lekarskich lub pielęgniarskich oraz do wykonywania niektórych badań diagnostycznych. W gabinecie prowadzona jest też ocena ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.

Gabinet zaprojektowała i obsługuje firma Telemedico przy wsparciu Lux Med-u. Projekt jest realizowany w ramach programu akceleracyjnego Impact_Poland (2.0), dofinansowanego z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014–2020.

W trakcie testów gabinetu wykonywane są konsultacje profilaktyczne. Pacjent wypełnia w systemie telemedycznym ankietę medyczną, a badania dodatkowe są wykonywane na miejscu przez pielęgniarkę – m.in. pomiar ciśnienia, analiza składu ciała, pomiary antropometryczne, lipidogram. Podsumowaniem całej usługi jest wideokonsultacja lekarska z omówieniem wyników oraz przedstawieniem zaleceń zdrowotnych.

– W projekcie pełnimy rolę tzw. odbiorcy technologii. W ramach współpracy zapewniamy doradztwo merytoryczne, opiniowanie standardów, weryfikację jakości oraz wsparcie organizacyjne i komunikacyjne. Dzielimy się naszą wiedzą, doświadczeniem i pomagamy zaprojektować strategię możliwej implementacji pomysłu na większą skalę – mówi Andrzej Osuch, dyrektor ds. Transformacji Biznesowej Lux Med. – Pilotaż pozwoli m.in. ocenić potencjał tego typu nowatorskich technologii w diagnostyce, profilaktyce chorób cywilizacyjnych czy możliwość ich wykorzystania w medycynie pracy – dodaje.

Mobilny gabinet telemedyczny zlokalizowany jest w biurowcu myhive Park Postępu w Warszawie. Pierwsza faza testów ma charakter zamknięty.

– W trakcie testów gabinetu można skorzystać z wideokonsultacji z lekarzem – mówi Paweł Sieczkiewicz z Telemedico. – Warto wiedzieć, że tego typu zdalne konsultacje podlegają tym samym zasadom i przepisom, co inne usługi medyczne. W trakcie świadczenia usługi powstaje pełna dokumentacja medyczna, zachowane są też warunki prywatności, gdyż kabina jest wygłuszona oraz przestrzegane są restrykcyjne normy ochrony danych – dodaje.

Grupa jest jednym z partnerów akceleratora FundingBox Accelerator, który opracował unikatowy, autorski program Impact_Poland 2.0. W ramach projektu Lux Med oraz akcelerator poszukują innowacyjnych rozwiązań oraz inspirujących pomysłów możliwych do wykorzystania w opiece zdrowotnej.

Najnowsze