19.7 C
Warszawa
czwartek, 18 lipca 2024

Koniecznie przeczytaj

Innowacyjne sklepy bezobsługowe zawitały do kolejnych miast

Zgodnie z zapowiedziami sieć Żabka otwiera kolejne bezobsługowe placówki. Żappka Store jest już dostępna w czterech lokalizacjach: dwóch w Poznaniu, w Krakowie i Warszawie. Unikalny na rynku koncept umożliwia zrobienie zakupów spożywczych w ciągu kilku sekund, bez kolejek, bez gotówki ani kontaktu z obsługą. Jedyne co trzeba mieć to smartfon z zainstalowaną aplikacją sieci i włączoną usługą płatności.

Żappka Store wykorzystuje innowacyjną technologię opartą o AI, która powstała dzięki współpracy z amerykańską firmą technologiczną AiFi. To koncept, który sieć cały czas doskonali i rozwija, wykorzystując m.in. spostrzeżenia klientów dotyczące np. produktów czy udogodnień, mogących poprawić funkcjonowanie tego miejsca. W otwartych ostatnio bezobsługowych placówkach w Warszawie i Krakowie poszerzono asortyment – w każdej placówce znaleźć można w sumie około 500 różnych produktów, wśród nich słodycze, dania gotowe, przekąski słone i słodkie oraz napoje, w tym także kawę z ekspresu.

Zakupy w Żappka Store są bardzo proste. Wystarczy mieć smartfon z zainstalowaną aplikacją żappka oraz aktywną usługą Żappka Pay. Przed wejściem do placówki aplikacja wygeneruje jednorazowy, przypisany do punktu kod QR, który należy zeskanować na czytniku przy drzwiach. Po zeskanowaniu kodu, drzwi otworzą się automatycznie. Gdy jest się już w środku, wystarczy wziąć z półki wybrane produkty i wyjść.

Żappka Store to format opracowany z myślą o lokalizacjach, w których nie ma możliwości otwarcia standardowego sklepu Żabka lub jest ona bardzo ograniczona, jak w przypadku dworców kolejowych. Koncept jest oparty na najnowszych technologiach, takich jak zaawansowane modele przetwarzania obrazu przy wykorzystaniu algorytmów sztucznej inteligencji do obsługi klienta oraz inteligentne rozwiązania do zarządzania zasilaniem, bezpieczeństwem i dostępnością sklepu. Zamontowany w Żappka Store system kamer, wykorzystujący algorytmy, m.in. deep learning, rozpozna zdjęte z półek produkty, naliczy odpowiednią kwotę, po czym sfinalizuje płatność za

pomocą podpiętej do Żappka Pay karty płatniczej. System nie identyfikuje klientów, nie zapamiętuje również obrazu, co gwarantuje pełne zachowanie prywatności i bezpieczeństwo. Innowacyjne placówki Żappka Store działają już przy ul. Brackiej 3 w Warszawie, w przejściu podziemnym Lubicz-Basztowa w Krakowie oraz w Poznaniu – na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich i na dworcu kolejowym w tym mieście. Prezes Żabki Tomasz Suchański zapowiedział, że w 2022 roku sieć chce mieć kilkadziesiąt tego typu placówek. KB

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najnowsze