-2.2 C
Warszawa
piątek, 21 stycznia 2022

Dürer za 30 dolarów

Koniecznie przeczytaj

O nieprawdopodobnym szczęściu może mówić pewien Amerykanin, który kilka lat temu kupił oryginalny rysunek Albrechta Dürera. Nikt się nie mógł przecież spodziewać, że na wyprzedaży garażowej w USA można będzie nabyć autentyczne dzieło niemieckiego mistrza renesansu. Sam nabywca jak i dotychczasowi właściciele, był zresztą przekonany, że kupuje jedynie XX wieczną odbitkę. Mimo że na pracy znajduje się bardzo wyraźny monogram AD.

W 2019 r. o rysunku usłyszał Clifford Schorer, udziałowiec domu aukcyjnego Agnews. To on pierwszy wyraził przekonanie, że niepozorna praca przedstawiająca kobietę z dzieckiem na brzegu rzeki mogła wyjść spod ręki Dürera. – To był niesamowity moment, kiedy zobaczyłem Dürera – mówił Schorer „The Art Newspaper”. – To byłoby albo największe fałszerstwo, jakie kiedykolwiek widziałem, albo arcydzieło.

Jego hipotezę potwierdziły pierwsze, nader pobieżne badania. Okazało się, że rysunek znajdował się w rękach rodziny architekta Jean-Paula Carlhiana od 1919 r. Jego przodkowie prowadzili niegdyś w Paryżuw Paryżu galerię antyków i sztuki dekoracyjnej. Sam Jean-Paul studiował w Ecole des Beaux Arts w Paryżu i był kulturalnym człowiekiem z ogromną prywatną biblioteką. Żeby było ciekawiej, jako architekt pracował przy stworzeniu budynków muzealnych dla Smithsonian Museum. Nigdy jednak nie wpadł na to, co tak naprawdę ma u siebie w domu.

Dalsze badania potwierdziły przypuszczenia Schorera. Zbadano papier, którego filigran przedstawiający trójząb był taki sam, jak na papierze używanym przez Dürera. Z kolei zdaniem badaczy z British Museum odnaleziony rysunek powstał ok. 1503 r. i był wstępnym studium wspaniałej akwareli „Dziewica Maryja wśród zwierząt” (1506) znajdującej się dziś w wiedeńskim muzeum Albertina.

Teraz zagadką pozostaje jedynie cena, jaką rysunek może osiągnąć na rynku antykwarycznym. W 2009 r. rysunek Raphaela „Głowa muzy” został sprzedany za 48 mln dolarów. Wiele wskazuje na to, że Dürer może przebić ten pułap.

Autor

Najnowsze

Stallone do kolekcji

Constable idzie pod młotek

Gala Kossaków

Frankenstein za miliony