17.9 C
Warszawa
niedziela, 19 maja 2024

Mołdawia apeluje o przyznanie jej statusu kandydata do Unii Europejskiej. Popierają ją polscy europosłowie

W przemówieniu w Parlamencie Europejskim prezydent Mołdawii Maia Sandu wezwała kraje Unii do wsparcia europejskich aspiracji jej kraju i przyznania mu statusu państwa kandydującego do członkostwa we Wspólnocie. Poparli ją polscy europosłowie, Andrzej Halicki i Anna Fotyga.

Po agresji zbrojnej Rosji wobec Ukrainy, Mołdawia formalnie złożyła wniosek o członkostwo w Unii Europejskiej w marcu. Prezydent Sandu wyraziła głębokie przekonanie, że jej kraj należy do wspólnoty europejskiej.

„Jesteśmy świadomi, że decyzje polityczne na szczeblu UE muszą zostać podjęte. Mamy też świadomość, że nie są to łatwe decyzje. Ale przyznanie Mołdawii statusu kandydata jest właściwą decyzją. Należymy do Unii Europejskiej” – powiedziała Sandu.

Po wystąpieniu Sandu głos w dyskusji zabrali m.in. polscy europosłowie.

„Mołdawia jest ważna dla naszego wspólnego bezpieczeństwa. Jest to również nasza korzyść, że Mołdawia jest bezpiecznym, dobrze rozwiniętym krajem. (…) Niech żyje Mołdawia. Niech żyje Europa razem z Mołdawią” – powiedział Andrzej Halicki.

“Chcemy pomóc mołdawskim władzom i obywatelom tego kraju w ich drodze do uzyskania statusu kraju kandydującego do UE tak szybko, jak to tylko możliwe” – wskazała Anna Fotyga.

Źródło: PAP

Najnowsze