22.5 C
Warszawa
sobota, 13 lipca 2024

Promieniowanie UV i jego wpływ na skórę

Skóra człowieka pełni masę istotnych funkcji, bez których prawidłowe działanie organizmu byłoby niemożliwe. Od jej kondycji zależy nasze samopoczucie i ogólna kondycja zdrowia. Skóra odgrywa główną rolę w ochronie przed przegrzaniem, jednak przez to narażona jest na liczne skutki promieniowania UV. O jakich mowa? Podpowiadamy.

Czym jest promieniowanie UV?

W wielkim uproszczeniu, promieniowanie UV oznacza ultrafiolet, który ma istotny wpływ na stan i wygląd naszej skóry. Docierające do nas słońce to rodzaj promieniowania elektromagnetycznego, w którego skład wchodzi światło widzialne, podczerwone i ultrafioletowe.

Promieniowanie UV dzieli się na 3 podstawowe rodzaje, które różnią się od siebie długością fal elektromagnetycznych. Dzięki temu, wyróżnić możemy między innymi promieniowanie UVA, na które nasza skóra narażona jest przez cały rok. Ten rodzaj odpowiedzialny jest za przedwczesne starzenie się skóry. Kolejny rodzaj to promieniowanie UVB, które odpowiedzialne jest za powstawania rumienia. Ostatni rodzaj światła nosi nazwę UVC. Nie dociera ono do powierzchni ziemi, ponieważ pochłaniane jest przez warstwę ozonową.

Rodzaje promieniowania i wpływ na skórę

Każdy rodzaj światła, na które narażona jest nasza skóra, wywołuje określoną reakcję. Silne promieniowanie UVB powoduje powstawania rumienia, natomiast światło UVA sprawia, że nasze skóra znacznie szybciej zaczyna się starzeć. Jak twierdzą naukowcy, mimo że promieniowanie UVC nie dociera do powierzchni ziemi, to istnieje podejrzenie, że część promieni może przenikać przez warstwę ozonową, co w konsekwencji zwiększa ryzyko uszkodzenia DNA naszej skóry.

Światło UBV – wpływ na skórę

UVB to promienie, które bardzo silnie wnikają w warstwę naszego naskórka. Warto pamiętać, że melanina pochłania część promieni słonecznych, co w konsekwencji powoduje pobudzenie melanocyty i uruchomienie reakcji obronnej organizmy.  Gdy nierozważnie korzystamy z promieni słońca, możemy zyskać nie tylko opaleniznę, ale przede wszystkim poparzenie, które może mieć negatywne skutki w przyszłości dla naszego ciała i zdrowia. Jak wynika z badań, osoby, które doznały poparzenia przez promienie słońca, są narażone znacznie bardziej na powstanie czerniaka. Dlatego tak istotne jest sprawdzenie, czy nie dotyczy nas uczulenie na słońce. Czym smarować takie zmiany? Możemy skorzystać z pomocy środków doraźnych, np. w aptece, jednak najbezpieczniej jest udać się do specjalisty.

Promieniowanie UVA

Promienie UVA są głównym czynnikiem, odpowiedzialnym za fotostarzenie. Ten rodzaj światła stopniowo degraduje kolagen, przesusza skórę oraz blokuje aktywność gruczołów łojowych.

Jak chronić skórę przed promieniowaniem?

Sezon letni i wakacyjny to czas, gdy chcemy złapać jak najwięcej promieni słońca. Należy pamiętać jednak o odpowiedniej ochronie. Skóra człowieka w naturalny sposób broni się przed słońcem, dlatego nie utrudniajmy jej tego, leżąc całe dnie i wystawiając się na działanie ultrafioletu. Zaopatrzmy się w kremy z filtrem.

Najnowsze