17.5 C
Warszawa
piątek, 14 czerwca 2024

Polacy boją się drożyzny. 90 proc. gospodarstw domowych redukuje wydatki

Rosnące rachunki za żywność czy energię wywołują strach polskich rodzin. 90 proc. gospodarstw domowych już redukuje wydatki.

Co trzecie gospodarstwo domowe ma takie środki, jakie pozwalają na związanie końca z końcem w skali miesiąca lub wręcz im na to brakuje. Jak wynika z badania GfK „Monitora kryzysowego” w stosunku do marca liczba takich gospodarstw wzrosła o 3 pkt proc.

Gospodarstw, które finansowo czują się odporne, jest tylko 11 proc., trzykrotnie mniej niż w pandemii. Blisko 90 proc. gospodarstw przyznało, że oszczędza.

– Od 35 proc. wskazujących na podróże do 44 proc. na rozrywce. Pozostałe grupy, jak gaz, elektryczność, ubrania, buty, akcesoria, mieszą się tym przedziale – mówi Szymon Mordasiewicz, dyrektor komercyjny Panelu Gospodarstw Domowych GfK Polonia

To jednak dopiero początek drogi do spowolnienia. – Wielu kredytobiorcom raty się niemal podwoiły, duża liczba rodzin i firm może nie być w stanie spłacać zobowiązań, co pociągnie za sobą zmiany w strukturze wydatków – mówi Mariusz Woźniakowski z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego.

– Coraz częściej widać powściągliwość czy wręcz negatywne nastroje w kwestii wydatków. Wzrost cen żywności powoduje, że procentowo większa część budżetu musi być przeznaczona na podstawowe potrzeby. Jeśli połączone jest to z rosnącymi zobowiązaniami, to konieczne stają się cięcia w innych wydatkach – dodaje.

Źródło: Rzeczpospolita

Najnowsze