27.9 C
Warszawa
wtorek, 28 maja 2024

Koniecznie przeczytaj

Kaucje na jednorazowe butelki szklane zniszczą polski handel

Polska Izba Handlu wraz z 16 innymi organizacjami branżowymi zaapelowała do premiera Mateusza Morawieckiego, aby rząd nie włączał jednorazowych butelek szklanych do systemu kaucyjnego. Zdaniem ekspertów zniechęci to Polaków do recyklingu i uderzy w handel detaliczny.

– Włączenie szklanych jednorazowych butelek do systemu kaucyjnego to rozwiązanie najgorsze z możliwych. Uderzy w polski handel detaliczny i pogorszy zbiórkę frakcji szklanej, której – na tle pozostałych opakowań plastikowych i puszek – pozyskuje się najwięcej – czytamy w komunikacie Izby.

PIH przekonuje też, że włączenie butelek szklanych jednorazowego użytku do systemu kaucyjnego to dla sklepów osiedlowych, które są domeną polskiego handlu detalicznego (40 proc. struktury polskiego handlu) – wyzwania organizacyjne, logistyczne i finansowe niewspółmierne do zakładanych przez ustawodawcę efektów.

W przypadku handlu detalicznego ważną kwestią jest problem bezpieczeństwa i ograniczeń przestrzennych przy magazynowaniu opakowań szklanych. Składowanie takich butelek wymaga wygospodarowania i odpowiedniego zabezpieczenia znacznej powierzchni sklepu, co w przypadku małych i średnich placówek jest niewykonalne. Równie istotne są względy bezpieczeństwa i higieny pracy, w tym zwiększone ryzyko stłuczek, a także szereg czynności związanych ze sprawozdawczością, które łącznie zakłócą przebieg procesu handlowego.

Przeważająca większość gospodarstw segreguje szkło

Wokół systemu kaucyjnego toczy się szeroka dyskusja. W toku konsultacji publicznych wpłynęło ponad 800 uwag. Instytut Badań Pollster postanowił sprawdzić, czy gospodarstwa domowe korzystają z obecnych rozwiązań i segregują opakowania szklane. Na pytanie: „Czy segregujesz w domu szklane opakowania i oddajesz je w ramach zbiórki gminnej lub wrzucasz do pojemników do segregacji śmieci?”, głosy rozłożyły się następująco: Tak – 89 proc., Nie – 7 proc., Nie wiem/ trudno powiedzieć – 4 proc.

Badanie zostało zrealizowane przez Instytut Badań Pollster w 19 lipca br., na zlecenie dziennika „Super Express”, metodą CAWI, na próbie 1070 dorosłych Polaków.

System kaucyjny ma zacząć obowiązywać w Polsce od 2023 r., jednak finalny projekt ustawy, jak dotąd, jeszcze się nie ukazał. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiedziało stworzenie powszechnego systemu kaucyjnego, gdzie klient zwracający puste opakowanie po napoju do sklepu lub przy użyciu butelkomatu odzyska kaucję – jedną ze składowych ceny produktu.

Najnowsze