19.6 C
Warszawa
poniedziałek, 20 maja 2024

Warszawa w kolorze. Wyjątkowa wystawa w warszawskim Koneserze

W najbliższą sobotę w Centrum Praskim Koneser, odbędzie się wystawa zdjęć powojennej Warszawy połączona z prelekcjami i spacerem. Na wystawie zobaczymy dzieła legendarnego fotografa, Zbyszko Siemaszki, zaprezentowane w kolorze.

Czerwone autobusy, kolorowe elewacje kamienic na rynku Starego Miasta czy jasna fasada Pałacu Kultury i Nauki, to uchwycony przez Siemaszkę obraz Warszawy, który będzie można zobaczyć tak, jak widział go sam fotograf. – Warszawa była dla niego wyjątkowa, pozostawił nam miasto w niezapomnianych kadrach, abyśmy mogli po latach wracać do tego, czego w większości na ulicach stolicy już nie da się spotkać – mówią organizatorzy.

W trakcie wydarzenia będzie możliwość obejrzenia fotografii w dużym formacie i w kolorze, spotkania się z rodziną fotografa, jak też uczestnictwa w prelekcjach dotyczących zbiorów fotografii w zasobach Narodowego Archiwum Cyfrowego. Oddzielna prelekcja zostanie też poświęcona innym powojennym fotografom Warszawy, takim jak: Mogens Tørsleff, Grażyna Rutowska czy Lech Zielaskowski.

Wydarzenie, którego organizatorem jest Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, jest najważniejszym z cyklu pt. Powojenna Warszawa – wystawa prac Zbyszko Siemaszki. Współorganizatorem wystawy jest Fundacja XBW im. Ignacego Krasickiego, zaś w gronie partnerów znaleźli się AM ART-MEDIA Agencja PR, Narodowe Archiwum Cyfrowe oraz Centrum Praskie Koneser.

Zdjęcia wykorzystane do realizacji wystawy zostały udostępnione przez NAC w formie: „Fotografie ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego”. Remastering do 4K plus koloryzacja i retusz wykonał Bogdan Markowicz. Wydarzenie jest dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.

Najnowsze