Nie tylko latem, ale o każdej porze roku; zarówno tradycyjnie, w zgodzie z naturą, jak i innowacyjnie, korzystając ze zdobyczy nauki i technologii; w przytulnym domku albo nowoczesnym biurze – na Warmii i Mazurach można prowadzić biznes i rozwijać karierę na wiele sposobów. Region, w którym wyjątkowe walory naturalne spotykają się z zaangażowanym podejściem lokalnych władz do przedsiębiorczości, oferuje doskonałe miejsce do życia i pracy, zgodnie z popularnym trendem work-life integration.
Województwo warmińsko-mazurskie od lat przyciąga turystów – miłośników sportów wodnych i aktywnego wypoczynku, jak również osoby spragnione ciszy i kontaktu z naturą. Zachwyca unikalną przyrodą oraz nieco wolniejszym rytmem życia, ale ma też inne, bardziej dynamiczne i przedsiębiorcze oblicze. Poza turystyką, która nieustannie poszerza swoją całoroczną ofertę, od dekady pozycję gospodarczą regionu budują także inne sektory.
Prym wiodą tzw. inteligentne specjalizacje, bazujące na naturalnych atrybutach i przewagach konkurencyjnych Krainy Tysiąca Jezior. Zalicza się do nich ekonomię wody, żywność wysokiej jakości oraz drewno i meblarstwo. Ponadto intensywnie rozwijają się tutaj energetyka alternatywna i usługi IT. Każda ze wspomnianych dziedzin odnotowuje sukcesy. 3,5 tys., czyli najwięcej w Polsce producentów ekologicznej żywności, eksport mebli i wyrobów z drewna do ponad 60 krajów, znaczący udział w światowej produkcji jachtów w klasie do 10 m czy drukarka 3D, która podbiła światowe rynki – to tylko niektóre przykłady osiągnięć miejscowej gospodarki.
Na Warmii i Mazurach sezon na inwestowanie – w przeciwieństwie do żeglarskiego – trwa przez całe dwanaście miesięcy, do czego przyczynia się korzystne otoczenie biznesowe. Przedsiębiorcy, którzy ulokują tutaj swój kapitał, mogą liczyć na pomoc Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów, ulgi podatkowe sięgające 70 proc. czy fundusze unijne. Samorząd zapewnia firmom wsparcie na każdym etapie ich rozwoju, m.in. poprzez szerzenie wiedzy i ułatwianie kontaktów biznesowych w ramach szkoleń, konferencji oraz misji gospodarczych. Lista atutów regionu jest jednak znacznie dłuższa.
Obecnie dostępne są tereny inwestycyjne w ponad 150 lokalizacjach w niemal wszystkich powiatach, czego dopełnienie stanowi rozbudowane zaplecze logistyczne i infrastruktura transportowa. Sieć kolejowa, drogi ekspresowe, lotnisko i port morski umożliwiają szybką i sprawną komunikację województwa z resztą Polski i Europy – zarówno podróże służbowe, jak i przewóz towarów. Dodatkowo wachlarz korzyści obejmuje nowoczesne powierzchnie biurowe, dostęp do ośrodków naukowo-technologicznych oraz kapitał ludzki – bardzo wysoki odsetek mieszkańców w wieku produkcyjnym oraz wykwalifikowane kadry dzięki miejscowym uczelniom.
Jeziora, lasy, czyste powietrze… Walory przyrodnicze nie tylko są siłą gospodarczą Warmii i Mazur, ale także sprzyjają zdrowemu, szczęśliwemu życiu. Tu można rozwijać biznes we własnym stylu, pracując w nowoczesnym biurze w dużym mieście, w jednym z 26 „cittaslow”, czyli miasteczek dobrego życia, a nawet w całkowitej samotności. Videokonferencja może odbyć się na jachcie, a lunch biznesowy w luksusowym hotelu z widokiem na przystań. Przełomowe idee potrafią narodzić się podczas wycieczki rowerowej lub biegu po lesie.
Dzisiaj, gdy przywiązujemy większą wagę do kwestii zdrowia i dobrego samopoczucia, a jednocześnie praca zdalna czy hybrydowa jest łatwiejsza niż kiedykolwiek, warto rozważyć przeniesienie swojej firmy do Krainy Tysiąca Jezior albo zupełnie nowy początek w innej branży. To idealna przestrzeń, by realizować koncepcję work-life integration. Dzięki atmosferze, która inspiruje i odpręża, sprzyja skupieniu i kreatywności, kariera ma szansę nabrać tempa. Satysfakcji biznesowej może zaś towarzyszyć uczucie spokoju i zadowolenia, wynikające z obcowania z naturą. Sukces zawodowy czy udane życie? Tu nie trzeba wybierać.
Więcej informacji o potencjale biznesowym Warmii i Mazur znajdziesz w nowym serwisie invest.warmia.mazury.pl. To kompleksowe źródło wiedzy dla wszystkich przedsiębiorców. Strona zawiera szeroką bazę ofert inwestycyjnych, wraz ze szczegółową dokumentacją dostępnych nieruchomości. Pomocnym narzędziem jest także Przewodnik inwestora, który w przystępny sposób wyjaśnia cały proces inwestycyjny – od poszukiwania lokalizacji, aż do finalizacji przedsięwzięcia.
materiał partnera