7 C
Warszawa
wtorek, 16 kwietnia 2024

Trendy ESG – czy firmy w Polsce rozumieją, że ESG to win-win dla wszystkich

Koniecznie przeczytaj

Około 4 tys. polskich firm – w związku z wejściem w życie dyrektywy CSRD – będzie objętych obowiązkiem raportowania niefinansowego. Dotyczy to zarówno firm prywatnych jak i publicznych, co do zasady tych, które zatrudniają powyżej 250 pracowników. Czy firmy są na to przygotowane?

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Giełdę Papierów Wartościowych – 40 proc. polskich firm notowanych na GPW ma już opracowaną strategię ESG, a w ciągu najbliższego roku liczba ta powinna wzrosnąć do ok. 80 proc. Ponadto, połowa inwestorów już zwraca uwagę na kwestie niefinansowe i przyznaje, że wpływają one na podejmowane przez nich decyzje. Ponad 75 proc. ankietowanych przyznaje także, że realizowanie celów zrównoważonego rozwoju wpływa na działalność biznesową firmy oraz jej strategię.

Minimalizowanie ryzyka

Realizowanie celów zgodnych z ESG wpływa na minimalizowanie ryzyka – zarówno finansowego, jak i operacyjnego. Szczególnie jest to widoczne w łańcuchu dostaw. Działając w gwałtownie zmieniającym się otoczeniu, firmy często nie są w stanie w pełni przygotować się na to co nadejdzie. Jak zatem mogą minimalizować straty, a jeszcze lepiej – minimalizować ryzyko? Jak wynika z badań przeprowadzanych przez firmę Forrester – „Prioritizing ESG Is Not Optional Anymore” na grupie prawie 300 decydentów z wybranych krajów – aż 79 proc. ankietowanych przyznaje, że używa danych związanych ze zrównoważonym rozwojem aby tworzyć bardziej odporne łańcuchy wartości, np. unikając dostawców, którzy nie przestrzegają dobrych praktyk związanych z ESG. Jak natomiast wygląda zarządzanie ryzykiem poza łańcuchem dostaw? Dzięki analizie danych związanych ze zrównoważonym rozwojem firmy, mogą znaleźć tzw. słabe punkty np. w postaci braku różnorodności wśród kadry zarządzającej, które może znacznie zawęzić pole widzenia firmy i zawęzić jej działania, czy w postaci nadmiernego zużycia zasobów, które nie tylko negatywnie wpływa na środowisko, ale również na działalność firmy.

Zielone finansowanie

Instytucje finansowe, zwracają coraz większą uwagę na to, kogo oraz jakie projekty finansują. Zielone inwestycje stanowią coraz większy procent w ich portfolio. Podobnie wygląda kwestia finansowania – jedna trzecia funduszy europejskich ma zostać przeznaczona na cele związane ze zrównoważonym rozwojem, w tym z polityką klimatyczną. Do tego dochodzi presja ze strony konsumentów – jak wynika z badań przeprowadzonych przez EY w ramach Future Consumer Index – dla ponad 40 proc. Polaków zrównoważony rozwój jest ważny przy podejmowaniu decyzji zakupowych. Szczególnie dotyczy to przedstawicieli Pokolenia Z.

Brak danych

Stworzenie odpowiedniej dla firmy strategii ESG nie jest łatwe. Bez odpowiednich danych trudno jest podjąć właściwe decyzje. Jeśli firmy ich nie posiadają, lub posiadają te słabej jakość albo nie wiedzą jak nimi zarządzać, ciężko im będzie określić swój poziom ESG, a co dopiero ustalić cele do osiągnięcia. Większe firmy mogą oddelegować osoby, które zajmą się tym problemem, gromadząc dane wewnętrznie lub zlecając te zadanie na zewnątrz. Co natomiast z firmami sektora SME oraz mikro firmami? Bardzo często stanowią one przeważający procent portfela klientów wielu firm, a często nie posiadają ona zasobów i narzędzi potrzebnych do raportowania niefinansowego.

Ocena poziomu zrównoważonego rozwoju

Rozwiązanie? CRIF opracował narzędzie, które pomaga firmom oszacować ich poziom zrównoważonego rozwoju – platformę Synesgy. Pozwala ona na gromadzenie danych ESG, nie tylko dotyczących własnej firmy, ale także tych z łańcucha dostaw. Każda firma, bez względu na swoją wielkość i branże, może ocenić swój poziom zrównoważonego rozwoju i uzyskać certyfikat go potwierdzający. Samodzielnie wypełniając formularz ESG lub decydując się na certyfikacje przez swój łańcuch dostaw – zapraszając swoich partnerów do oceny poziomu ESG. Dzięki temu firmy na bieżąco mogą śledzić i analizować dane swoje, a także swoich partnerów i podejmować dzięki temu jak najlepsze decyzje biznesowe i minimalizować ryzyko.

www.crif.pl

Najnowsze