25.9 C
Warszawa
sobota, 25 maja 2024

Cyberbezpieczeństwo podstawą do sprawnego funkcjonowania biznesu

Cyberbezpieczeństwo to sektor, który zyskuje coraz większe znaczenie w wielu branżach. Z cyfrowej ochrony danych korzystają już nie tylko instytucje finansowe czy administracyjne. Automatyzacja systemów, digitalizacja oraz ogólny rozwój technologii sprawiły, że specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa są pożądanymi pracownikami również w prywatnych firmach. Ochrona przed cyberatakami zapewnia bezproblemowe funkcjonowanie instytucji, a także pozwala uniknąć strat finansowych.

Dlaczego cyberbezpieczeństwo jest ważne w sferze biznesowej?

Cyberbezpieczeństwo to dość szeroki termin, który odnosi się do procedur i działań podejmowanych w celu zminimalizowania ryzyka włamań do systemów, baz danych czy ogólnie struktury technologicznych urządzeń. Ataki hakerskie są groźnym zjawiskiem, które niesie wiele niebezpieczeństw.

Niepożądana ingerencja w prywatne lub firmowe systemy niesie ryzyko wycieku ważnych, a często nawet poufnych informacji. Wszystko to wiąże się także z możliwością poniesienia strat finansowych. Warto podkreślić, że zazwyczaj nie są to małe szkody. Według ogólnodostępnych raportów ze względu na cyberataki amerykańskie firmy tracą łącznie nawet kilkaset miliardów dolarów i to tylko w skali jednego roku.

Jednak wizja straty dużych sum nie dotyczy tylko przedsiębiorców, którzy funkcjonują na zachodnim rynku. Na cyberataki narażone są instytucje z całego świata i dlatego też coraz więcej korporacji inwestuje w cyfrową ochronę danych. Tym samym rośnie również popyt na specjalistów od cyberbezpieczeństwa.

Jak zostać specjalistą od cyberbezpieczeństwa i gdzie szukać pracy?

Eksperci od cyberbezpieczeństwa są potrzebni w wielu organizacjach. Z ich usług korzysta zarówno administracja publiczna, jak i rynek finansowy czy instytucje związane z ochroną zdrowia lub obronnością. Cyberbezpieczeństwo oferuje wiele ścieżek rozwoju, ale najpierw trzeba spełnić kilka wymagań. Jak zostać specjalistą od cyberbezpieczeństwa?

Idealny kandydat powinien mieć skończone studia z zakresu cybersecurity lub po prostu informatyki. Nauka na temat programowania czy ogólnego funkcjonowania technologii pozwala pojąć działanie systemów, programów oraz innych cyfrowych produktów. Dzięki takiej wiedzy łatwiej jest wejść do świata cyberbezpieczeństwa, zrozumieć zasady jego działania czy przewidzieć możliwe postępowanie hakerów.

Mile widziane jest też zrealizowanie certyfikowanych kursów czy szkoleń branżowych. Jednak kierunkowa edukacja wyższa nie zawsze stanowi podstawę do zatrudnienia. Pracodawcy oprócz wiedzy teoretycznej cenią sobie przede wszystkim doświadczenie oraz konkretne umiejętności przydatne na danym stanowisku.

Od specjalisty ds. cyberbezpieczeństwa wymaga się między innymi znajomości języków programowania i języków obcych. Praca na takim stanowisku zazwyczaj wiąże się z obowiązkiem czytania i tworzenia anglojęzycznej dokumentacji, a także komunikowania się w międzynarodowym środowisku. Dlatego wysoki poziom drugiego języka jest jednym z podstawowych wymagań.

Dodatkowo specjalista od cyberbezpieczeństwa powinien mieć wiedzę na temat technologii chmury, sztucznej inteligencji, machine learningu czy procesu reverse engineering. Pożądane są także umiejętności kryptograficzne lub wiedza związana z szyfrowaniem, które umożliwiają funkcjonalne kodowanie danych.

Wszystkie wspomniane aspekty zaliczają się do umiejętności twardych. Warto jednak pamiętać, że na stanowisku związanym z cyberbezpieczeństwem ważne są również kompetencje miękkie. Kandydata na specjalistę ds. cybersecurity musi cechować odporność na stres, umiejętność logicznego myślenia oraz komunikatywność.

Osoba na takim stanowisku zazwyczaj pracuje w dużym zespole, który nierzadko musi edukować. Specjalista do spraw cyberbezpieczeństwa często odpowiada za szkolenie pracowników w zakresie tworzenia silnych haseł czy stosowania innych praktyk związanych z ochroną danych w sieci. Z tego względu ekspert powinien umieć wyrażać swoje myśli w sposób jasny i zrozumiały dla laika.

Najnowsze