18 C
Warszawa
środa, 29 maja 2024

Koszt utraconej produktywności: dlaczego zdrowie psychiczne pracowników warto traktować poważnie

Świadomość społeczna dotycząca zdrowia psychicznego stale rośnie. Pojawia się coraz więcej kampanii i dyskusji podkreślających wagę troski o własne samopoczucie mentalne. Istotnym elementem codzienności, który ma wpływ na naszą psychikę, jest miejsce pracy – to tam spędzamy znaczną część naszego dorosłego życia. Z Markiem Piętką, dyrektorem departamentu strategii rozwoju segmentu klienta korporacyjnego w Nationale-Nederlanden, rozmawia Justyna Szymańska.

Jakie zmiany obserwujecie obecnie w oczekiwaniach dotyczących środowiska pracy?

Polacy chcą realizować się w firmie, która nie tylko zapewni im atrakcyjną pensję i dobrą atmosferę, ale także zadba o ich komfort psychiczny. Z przeprowadzonego przez nas badania wynika, że już co dziesiąty jego uczestnik oczekuje, że pracodawca zapewni mu bezpłatne wsparcie psychologiczne oprócz standardowych świadczeń. Dlatego zaadaptowanie benefitów do aktualnych wyzwań społecznych i zmian na rynku pracy staje się niezbędne nie tylko w kontekście przyciągania nowych talentów, ale także zatrzymywania w organizacji pracowników z dłuższym stażem.

Zaniedbywanie tego aspektu może więc prowadzić do poważnych konsekwencji…

Niestety tak. Zdrowie psychiczne osób zatrudnionych wpływa bezpośrednio na ich produktywność, a występujące w tym zakresie problemy hamują ich zdolność do koncentracji czy też skutecznego realizowania zadań. WHO podaje, że koszt utraconej produktywności w miejscu pracy spowodowany depresją lub zaburzeniami lękowymi wynosi 1 bilion dolarów rocznie. W 2020 r. w Polsce z tytułu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania wystawiono 1,5 mln zwolnień lekarskich na łączną sumę 27,7 mln dni nieobecności w pracy. To sprawia, że dla dobra całej firmy pracodawcy powinni podjąć konkretne działania w kierunku wsparcia psychicznego swojego zespołu.

Co w takim razie mogą zrobić pracodawcy?

Działania na rzecz poprawy dobrostanu powinny odbywać się wielotorowo. Ważne, aby pracodawcy w odpowiedni sposób zadbali o zmniejszenie stresu, a także adekwatną liczbę zadań umożliwiającą utrzymanie work-life balance. Istotna jest również dobra atmosfera oraz otwartość na dialog na temat wyzwań, z którymi mierzą się aktualnie pracownicy. Warto wprowadzać rozwiązania, które zapewnią dostęp do pomocy psychologicznej i psychiatrycznej. Jest to możliwe w ramach ubezpieczenia grupowego, które oferuje Nationale-Nederlanden.

Ubezpieczenie dotyczące zdrowia psychicznego to stosunkowo nowy produkt na rynku. Jakie są korzyści takiego rozwiązania?

Rzeczywiście, ubezpieczenia dotyczące zdrowia psychicznego to nowość, która jest odpowiedzią na coraz bardziej palącą potrzebę współczesnego społeczeństwa. Dlatego biorąc pod uwagę alarmujące statystyki, jako jeden z pierwszych ubezpieczycieli na rynku zaoferowaliśmy naszym klientom dodatkową umowę do ubezpieczenia grupowego „Razem dla siebie”. Umożliwia ona skorzystanie ze wsparcia psychiatry czy psychologa, a także objęcie ochroną rodziny – współmałżonków, partnerów, dzieci. W przypadku wariantu podstawowego ubezpieczony może skorzystać z aż 10 wizyt u psychologa, 5 u psychiatry, z 5 wizyt u specjalisty oraz wykonać uzupełniające badania laboratoryjne. Zarówno wariant podstawowy, jak i rodzinny gwarantuje ubezpieczonemu wsparcie nie tylko w procesie leczenia, ale także świadczenie finansowe po dłuższym pobycie w szpitalu. Wierzymy, że takie podejście przynosi korzyści nie tylko dla pracowników, ale i ich bliskich, umacniając poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji.

Najnowsze