12.8 C
Warszawa
piątek, 14 czerwca 2024

Czy osoby poważnie zadłużone mogą wziąć kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny staje się równie rozpoznawalny, jak kredyt hipoteczny czy gotówkowy. Wynika to z dużego popytu: zapotrzebowanie na produkt finansowy, który pozwala zredukować ilość posiadanych długów, a także wysokość miesięcznej raty, jest obecnie spore. Jednak czy z tego rozwiązania można skorzystać także w sytuacji, gdy zadłużenie jest bardzo duże? Wyjaśniamy!

Kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych — czy to możliwe?

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych to skomplikowana kwestia. Trudno o jednoznaczne reguły, ponieważ sytuacja każdego potencjalnego kredytobiorcy jest inna. Zdolność kredytowa, historia kredytowa, rodzaj i wysokość aktualnego zadłużenia — to tylko kilka najważniejszych czynników, które mogą rzutować na to, czy uda się otrzymać kredyt, czy też nie. 

Szczególną uwagę trzeba zwrócić na kwestię terminowości dotychczasowych płatności. Ewentualne opóźnienia w spłacie zobowiązań, czy to aktywnych, czy już uregulowanych, mogą utrudnić uzyskanie kredytu konsolidacyjnego. Oczywiście, istotne jest także to, jak długo trwało opóźnienie, kiedy miało miejsce i czy w historii kredytowej znajdują się też wpisy pozytywne, czyli o długach spłaconych na czas.

Nie sposób nie zauważyć, że kredyt konsolidacyjny nie został stworzony z myślą o osobach w bardzo dużych tarapatach finansowych, a raczej o kredytobiorcach, natomiast nie trzeba się od razu zniechęcać. Do tego, co dość istotne, istnieją pewne alternatywy dla kredytu konsolidacyjnego, takie jak kredyt oddłużeniowy, które działają w stosunkowo podobny sposób, a mogą być łatwiej dostępne w ciężkich przypadkach.

Warto też pamiętać, że poszczególne instytucje finansowe charakteryzują się odmiennymi warunkami kredytowania. Niektóre z nich mogą mieć bardziej liberalne podejście do ryzyka kredytowego, inne mniej. Do tego dostępne oferty mogą regularnie ulegać zmianom. Wszystko to oznacza, że to, gdzie dokładnie będzie w danej chwili dostępna najkorzystniejsza oferta dla poszczególnych kredytobiorców, również jest zmienne.

Działając na własną rękę, niełatwo jest ustalić, która propozycja jest najbardziej atrakcyjna, nie mówiąc już o tym, gdzie można liczyć na największą szansę na pozytywną decyzję kredytową w trudnej sytuacji. W związku z tym wiele osób decyduje się na skorzystanie z pomocy eksperta. Zarówno w mniej skomplikowanych przypadkach, gdy chodzi po prostu o to, aby nie przepłacić, jak i w bardziej złożonych sytuacjach, gdy w procesie pozyskiwania kredytu mogą pojawić się problemy. 

Jak zwiększyć szanse na uzyskanie kredytu konsolidacyjnego?

Wspomniano już wcześniej, jakie aspekty wpływają na szanse na uzyskanie kredytu konsolidacyjnego. Na tej podstawie można ustalić kilka sposobów działania i rozwiązań, które potencjalnie pozwolą te szanse zwiększyć. 

Pierwszy sposób to zwiększenie zdolności kredytowej, np. poprzez podniesienie dochodów, ograniczenie kosztów utrzymania lub spłatę pomniejszych zobowiązań. Nie każdy wie, że obniżać zdolność kredytową mogą nie tylko kredyty i pożyczki, ale także limity na koncie i karty kredytowe, nawet jeśli nie korzysta się z nich regularnie.

W niektórych przypadkach pomocne może być ponadto zastosowanie dodatkowego zabezpieczenia kredytu, np. w postaci poręczenia przez osobę trzecią lub zakup ubezpieczenia. W ten sposób zmniejsza się dla banku ryzyko związane z udzieleniem kredytu konsolidacyjnego osobie w trudnej sytuacji (np. z niską zdolnością kredytową, dużym zadłużeniem). To, czy zabezpieczenie będzie w ogóle potrzebne, a jeśli tak, to jakie, zależy od okoliczności.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najnowsze