31.6 C
Warszawa
poniedziałek, 22 lipca 2024

Lalki nauczą pracy ze skalpelem

Młodzi lekarze będą najtrudniejsze operacje ćwiczyć na specjalnych lalkach – symulatorach. Najnowocześniejszy na świecie i jeden z pierwszych w Europie centrów szkoleniowych powstanie już za cztery lata.

Centrum Projektów Europejskich (CPE) oraz Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP) podpisały umowę o dofinansowanie projektu kształcenia specjalizacyjnego lekarzy. Aż 30 mln zł trafi do CMKP z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Najważniejszym punktem jest stworzenie innowacyjnego Centrum Symulacji Endoskopowej.

– Projekt „Rozwój kształcenia specjalizacyjnego lekarzy, w dziedzinach istotnych z punktu widzenia potrzeb epidemiologiczno-demograficznych kraju, z wykorzystaniem technik symulacji endoskopowych” uzupełnia lukę w polskim systemie kształcenia podyplomowego lekarzy, w którym brakuje standardów nauczania z wykorzystaniem technik symulacji medycznej. – twierdzi rzecznik CPE, Andrzej Słodki. To ważne, bo dotychczas nie było w Polsce możliwości praktycznego kształcenia lekarzy na takim poziomie. Obecnie zajęcia będą prowadzone przy użyciu symulatorów medycznych najnowszej generacji. Co to oznacza? Przyszli anestezjolodzy i chirurdzy będą teraz ćwiczyć zabiegi na specjalnych lalkach – symulatorach. To nowość nie tylko w Polsce. Również w innych krajach UE, dopiero zaczyna być stosowana. Największe osiągnięcia mają tu Holendrzy, i to właśnie oni będą partnerami projektu. – Centrum Projektów Europejskich specjalizuje się w rozwoju współpracy polskich instytucji i organizacji z partnerami z zagranicy, a projekty związane z medycyną odgrywają istotną rolę w naszej działalności. – powiedział podpisując umowę dyrektor CPE, dr Leszek Buller.

W przypadku projektu CMKP będą to lekarze kształcący się m.in. w dziedzinie onkologii klinicznej, chirurgii onkologicznej, geriatrii, ortopedii i traumatologii, reumatologii czy medycyny rodzinnej. – Dzięki nowoczesnemu zapleczu klinicznemu i dydaktycznemu jesteśmy również liderem w samodzielnej organizacji kursów specjalizacyjnych i doskonalących dla lekarzy. – powiedział Prof. Wojciech Bik, Zastępca Dyrektora CMKP ds. dydaktycznych i naukowych. Co roku w CMKP kształci się 20 tys. lekarzy.

Projekt rozpocznie się już w tym roku, a prace inwestycyjne mają się zakończyć w 2021 r.

Najnowsze